Logo Przewdonik Katolicki

Program obchodów XIV Dnia Judaizmu w Poznaniu:

PK
Fot.

14 styczniagodz. 20 Koncert Bester Quartet Blue Note Jazz Club

14 stycznia

godz. 20 – Koncert Bester Quartet – Blue Note Jazz Club

 

15 stycznia

godz. 11 – Gra miejska: Pojzn, tej! Śladami Żydów poznańskich – rozpoczęcie przy grobie rabina Akivy Egera (ul. Głogowska 26a)

godz. 20 – spektakl Piotra Rowickiego pt. Mykwa w reż. Moniki Dobrowlańskiej – Teatr Polski (Duża Scena)

 

16 stycznia

godz. 18 – Koncert pieśni żydowskich w wykonaniu kantora Toma A. Fürstenberga z Holandii; koncertowi towarzyszyć będzie projekcja Słowa Krzysztofa Kwiatkowskiego i Janusza Marciniaka – Gmach historyczny Synagogi (ul. Wroniecka)

 

17 stycznia

godz. 19 – Nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem prof. Josepha Sieversa oraz przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu – kościół pw. św. Wojciecha (Wzgórze św. Wojciecha)

 

18 stycznia

godz. 16 – Wykład prof. Josepha Sieversa z Rzymu pt. Kim był faryzeusz? Ujęcie proposologiczne zorganizowany przez Zakład Teologii Fundamentalnej i Ekumenizmu Wydziału Teologicznego UAM – Aula A 1, budynek A WT UAM (ul. Wieżowa 2/4)

 

Do 21 stycznia

W Bibliotece Raczyńskich (ul. Święty Marcin 65) będzie otwarta wystawa pt. Judaizm - religia, tradycja. Można na niej zobaczyć książki ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich oraz z kolekcji prywatnej na temat judaizmu, wiary, obrzędów i symboli; egzemplarze Talmudu, Torę i Zohar oraz modlitewniki i leksykony, a także pergaminowy fragment zwoju Tory. Wśród eksponatów znajdują się również oryginalne: kipa, tałes, talit oraz filakterie.

 


 

Z okazji Dnia Judaizmu Wydawnictwo Święty Wojciech poleca książkę P. Deselaersa i D. Sattlera pt. Podążać drogami Boga. Przesłanie Abrahama i Sary.

 

 

 

Przestrzeń spotkania

Proces przeobrażenia wzajemnych stosunków między Kościołem a żydami i judaizmem oraz przezwyciężania krzywdzących i absurdalnych stereotypów zakorzenionych po obu stronach zapoczątkowany został ogłoszeniem przez Sobór Watykański II Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich (Nostra aetate, 1965 r.). Jednak w Polsce, jak wyjaśnia ks. dr Jerzy Stranz z Referatu Dialogu Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, dialog międzyreligijny rozpoczął się na poziomie instytucjonalnym 20 lat później utworzeniem w 1987 r. Komisji Episkopatu Polski (KEP) do Dialogu z Judaizmem. W 1994 r. funkcję jej przewodniczącego objął ówczesny biskup pomocniczy gnieźnieński Stanisław Gądecki, który po zatwierdzeniu nowych struktur pomocniczych KEP, dwa lata później stanął na czele Rady ds. Dialogu Religijnego, a w jej ramach Komitetu do Dialogu z Judaizmem. Dzięki staraniom tego komitetu, decyzją KEP od 1998 r. obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce Dzień Judaizmu, który przypada 17 stycznia. Podczas obchodów I Dnia Judaizmu w Warszawie bp Gądecki wyjaśniał, że nie zmierza on „do zacierania różnic i do utraty własnej tożsamości, wręcz przeciwnie, ułatwia uświadomienie sobie specyficznych różnic i wspólnych wartości, do których należą: wiara w jedynego Boga, który wybrał swój Lud w nieodwołalnej miłości, zawierzenie Słowu Bożemu, które nas wzywa do przebaczenia i miłości”.

Od 1998 r. dzięki zaangażowaniu abp. Stanisława Gądeckiego, ówczesnego biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego, i gotowości przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich także w Poznaniu powstała dobra przestrzeń do spotkania chrześcijan i żydów, która zaowocowała corocznymi obchodami Dnia Judaizmu. – Z perspektywy czasu można powiedzieć, że jest to dobre doświadczenie dialogu, który dojrzewał na różnych płaszczyznach: w codzienności życia i w przeżyciach religijnych, na płaszczyźnie teologicznej i w sferze kultury, a także w wymiarze modlitwy – zauważa ks. dr Stranz. – Od początku towarzyszyła nam też intuicja, że modlitewną medytację oraz teologiczne rozważanie powinno poprzedzać spotkanie ze słowem, obrazem, muzyką opowiadającymi wielobarwny i piękny świat kultury żydowskiej – podkreśla.

 

 


Gościem tegorocznego Dnia Judaizmu w Poznaniu będzie Joseph Sievers, profesor historii i literatury żydowskiej okresu hellenistycznego, wykładający w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Jest on równocześnie dyrektorem Centrum Studiów Judaistycznych im. Kardynała Bea przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a także autorem wielu książek oraz artykułów z zakresu kultury żydowskiej, opublikowanych na łamach prestiżowych czasopism. W Poznaniu wygłosi wykład na temat tożsamości faryzeuszów, ukazujący członków tego ugrupowania w nowym świetle i weryfikujący rozpowszechniony stereotyp faryzeuszów, mocno zakorzeniony we współczesnej kulturze.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki