Logo Przewdonik Katolicki

Wiara i kultura, kultura i wiara..

Barbara Sawic
Fot.

Od dziewięciu lat w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku organizowane są Dni Kultury Chrześcijańskiej. Tegoroczne, trwające od 21 do 23 marca, przebiegły pod hasłem: Pójście za Chrystusem zawsze wymagało odwagi (z przemówienia Jana Pawła II do uczestników X ŚDM w Manili, 1995 r. ).

Od dziewięciu lat w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku organizowane są Dni Kultury Chrześcijańskiej. Tegoroczne, trwające od 21 do 23 marca, przebiegły pod hasłem: „Pójście za Chrystusem zawsze wymagało odwagi” (z przemówienia Jana Pawła II do uczestników X ŚDM w Manili, 1995 r. ).

 

 

W poniedziałek 21 marca, w auli Wyższego Seminarium Duchownego, otwarcia IX Dni Kultury Chrześcijańskiej dokonał dyrektor ZSK im. ks. Jana Długosza ks. kanonik Jacek Kędzierski. W inauguracji uczestniczył biskup włocławski Wiesław A. Mering z kapelanem ks. kanonikiem Sławomirem Deręgowskim oraz wiceprezydent Włocławka Wanda Muszalik, naczelnik Wydziału Oświaty, Sportu i Turystyki Bożena El-Maaytah, a także Małgorzata Oborska i Teresa Więczkowska z kuratorium oświaty w Bydgoszczy, delegatura Włocławek.

Część artystyczną stanowił brawurowy występ pantomimiczny Ireneusza Krosnego. W dalszej  części spotkania gość odpowiadał na pytania zadawane z sali, nie ukrywając przywiązania do wiary. Widownię interesowało m.in., co znaczy według niego być „dobrym chrześcijaninem”; ktoś chciał dowiedzieć się, jakie jest motto życiowe Krosnego, co kieruje nim w każdym działaniu. – Wiem, że ode mnie nie zależy nic, że wszystko jest w rękach Boga. Trzeba nam ufności i pokory, silnej wiary, że Bóg poprowadzi – przekonywał najpopularniejszy polski mim, nota bene absolwent Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wtorek upłynął w Szkole Długosza pod znakiem „teatru ogromnego”. W spektaklu scenicznym według utworu Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera wystąpił zespół uczniów klasy I A (klasy o profilu matematycznym!). Wykonawców przygotowały: Joanna Wędołowska i Sławomira Lewandowska. Zainteresowanie młodzieży udziałem w spektaklu budzi uznanie; wystawia również jak najlepsze świadectwo pracy pedagogicznej i zaangażowaniu obydwu nauczycielek.

W ostatnim dniu DKCh społeczność szkolna (uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi) wzięła udział w seansie filmowym w multikinie. Po projekcji pełnometrażowego dokumentu pt. Jan Paweł II. Szukałem Was... w reżyserii Jarosława Szmidta, w parafii Najświętszego Zbawiciela z długoszakami spotkał się red. Krzysztof Ziemiec, dziennikarz i prezenter telewizyjnych „Wiadomości”, który w produkcji  Jan Paweł II. Szukałem Was... jest przewodnikiem i narratorem. Gość opowiadał o pracy nad filmem, przybliżył genezę napisania książki pt. Wszystko jest po coś. Pytano go również o sprawy rodzinne, osobiste, jak również o motywy decyzji o udziale w akcji „Uratuj świętego” związanej z Dniem Świętości Życia.

Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szkole Długosza w niebanalny i różnorodny sposób kulturę tę przybliżają. Promują wysokie wartości, dowodzą chrześcijańskich korzeni polskiej kultury i tradycji. Na przestrzeni dziewięciu lat odbyły się  projekcje filmów, spektakle dramatyczne i poetyckie, koncerty, konferencje, wystawy, spotkania autorskie itp. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na kondycję duchową uczniów, przy tym służy rozwojowi talentów, uczy współpracy, odpowiedzialności i pokory. Nauczycielskie serca raduje spontaniczność wychowanków, którzy nie tylko chcą brać udział w organizowanych projektach, ale i zgłaszają własne inicjatywy. Pewnie oznacza to, że jako uczniowie szkoły katolickiej potrzebują i tego rodzaju odniesień do Boga.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki