Logo Przewdonik Katolicki

Miejcie odwagę wychowywać!

Błażej Tobolski
Fot.

Czy mamy dziś wpływ na media? A może to one kształtują nasze opinie? No i jak w dzisiejszym, medialnym świecie wychowywać dzieci?

 

 

 

Na te i wiele innych pytań próbowali znaleźć odpowiedzi uczestnicy Śremskiego Forum Edukacyjnego. Odbyło się ono po raz pierwszy i, jak zapowiadają jego organizatorzy, nie po raz ostatni, 26 marca w Auli im. Jana Pawła II przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie. – Trzeba nam dzisiaj pochylać się nad ważnymi tematami dotyczącymi wychowania i rzeczywistości, która nas otacza. Zdajemy sobie również sprawę z tego, jak ważne są media i jak potrafią kształtować świadomość. Dlatego chcemy wspólnie poszukiwać dróg do tego, byśmy umieli pomóc dzisiaj młodzieży zachować wartości i umieli ją prowadzić wśród pojawiających się wciąż nowych wyzwań – wyjaśnił cele forum ks. proboszcz Ryszard Adamczak, witając zgromadzonych. Zaproszenie do udziału w tym spotkaniu skierowano do wszystkich nauczycieli wielkopolskich szkół oraz do rodziców uczniów. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: bp Antoni Długosz, Jan Pospieszalski i Bernard Margueritte.

 

Ile jesteś wart?

Znany ze zdjętego niedawno z anteny programu telewizyjnego „Warto rozmawiać” dziennikarz i publicysta Jan Pospieszalski zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę, że środki komunikacji społecznej, które miały służyć podmiotowości człowieka, stały się obecnie wielkim biznesem, a ich odbiorcy zostali zredukowani do roli konsumenta. – Nadawca telewizyjny chce nam powiedzieć tak: Jesteś tyle warty, ile warty jest twój portfel – przekonywał Pospieszalski, wyjaśniając, że jakość widza ocenia się po tym, ile może on nabyć dóbr konsumpcyjnych proponowanych w emitowanych reklamach. Taki model widzenia programu telewizyjnego i mediów wymusza, zdaniem Pospieszalskiego, spychanie programów, które wymagają głębszego zastanowienia lub pewnej wiedzy na porę nocną. – Stacje telewizyjne zabiegają bowiem o to, by utrzymać zainteresowanie widza między jednym blokiem reklamowym a drugim – stwierdził dziennikarz. Zaapelował również do obecnych na forum nauczycieli, jako osób mających wpływ na kształtowanie sumień młodzieży, aby zachęcali ich do „uruchamiania samodzielnego myślenia”.

 

Mimo wszelkich trudności

Z kolei bp Antoni Długosz z Częstochowy, znany jak „biskup od dzieci”, zwrócił uwagę, że wpływ mediów na wychowanie nie zawsze musi być zły, a przed szkołą stoi dziś zadanie wychowania młodego pokolenia „do mądrego korzystania ze współczesnej techniki medialnej”. Pokreślił też, że poprawna realizacja wychowawczej funkcji szkoły musi się opierać m.in. na współdziałaniu rodziców i nauczycieli. – Posługa każdego nauczyciela wiąże się nie tylko z tym, aby przedstawił on wiedzę z danego przedmiotu, ale musi on być najpierw świadkiem prawdy i wartości, które chce przekazywać – zaznaczył biskup. – Nauczyciele, miejcie odwagę wychowywać! Mimo wszelkich trudności – przekonywał, gdyż dobro dziecka jest celem, dla którego „warto przekraczać wszelkie bariery i utrudnienia”.

 

Jakie media, taka cywilizacja

Bernard Margueritte, francuski dziennikarz i publicysta od wielu lat mieszkający w naszym kraju i znany polskim widzom z takich programów jak Bliżej świata i 7 dni świat, zauważył w swojej prelekcji, że „stan mediów jest odbiciem stanu naszej cywilizacji”. Jako prezes działającej w 114 krajach organizacji International Communications Forum, zajmującej się problematyką mediów, zwrócił również uwagę na cechy rzetelnego dziennikarza. – Zadaniem dziennikarza nie jest powiedzenie tego, co on myśli, ani też tego, co ludzie chcą usłyszeć, ale ma danie odbiorcy wszystkie, co musi mieć, aby rozumieć to, co się wokoło niego dzieje: w mieście, w państwie i na świecie. Wówczas odbiorca będzie obywatelem, a my będziemy żyli w demokracji – tłumaczył Margueritte. Podkreślił jednocześnie, że również jako odbiorcy decydujemy o tym, jak wyglądają media. – Nikt nie musi przecież czytać „Nie” ani oglądać głupiego programu w telewizji – stwierdził publicysta.

 


Śremskie Forum Edukacyjne zorganizowały Katolickie Centrum Edukacji i Kultury, Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Śremie oraz parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki