Logo Przewdonik Katolicki

"Przewodnik" ze Znakiem Dobra

Magdalena Woźniak
Fot.

Gdyby nie to dobro, które ona w ludziach pozostawiała, którym promieniowała, nie byłoby ani tej nagrody, ani tego spotkania tak wspominał Romę Brzezińską ks. Dariusz Madejczyk, odbierając pierwszą nagrodę za akcję pomocy dla Betlejem w konkursie dziennikarskim Znak Dobra, upamiętniającym zmarłą 5 lat temu dziennikarkę.

<![endif]-->

 

Gdyby nie to dobro, które ona w ludziach pozostawiała, którym promieniowała, nie byłoby ani tej nagrody, ani tego spotkania – tak wspominał Romę Brzezińską ks. Dariusz Madejczyk, odbierając pierwszą nagrodę za akcję pomocy dla Betlejem w konkursie dziennikarskim „Znak Dobra”, upamiętniającym zmarłą 5 lat temu dziennikarkę.

 


 

30 stycznia w siedzibie Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu odbyła się czwarta już edycja konkursu, który w swej istocie ma nagradzać i rozpowszechniać szeroko pojęte dobro. A wszystko to, by uczcić pamięć wielkiej dziennikarki, założycielki Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich w Poznaniu, Romy Brzezińskiej.  Podczas uroczystości wręczenia nagród wielokrotnie wspominano zmarłą katolicką publicystkę, jako osobę wrażliwą na los drugiego człowieka. Jak przypomniał Andrzej Lajborek, mąż Brzezińskiej, „Roma uważała, że dobro, choć mało medialne, zasługuje na nagłośnienie”.

 

O konkursie

W konkursie „Znak Dobra” im. Romy Brzezińskiej nagradzane są akcje i teksty prasowe, które zostawiły jakieś dobro w społeczeństwie. Szanse na bycie laureatem mają zarówno redakcje małych lokalnych gazet, jak i dziennikarze wielkich tytułów prasowych. Do tej pory kapituła nagrodziła już m.in. publikacje poświęcone anonimowemu patronowaniu rodzinom wielodzietnym, dyskusję w uczelnianym piśmie poświęconą ściąganiu, akcje i teksty, które zmobilizowały społeczność do ratowania zagrożonej szkodnikami alei kasztanowej, numer miesięcznika poświęcony niebanalnemu podejściu do naturalnych metod regulacji poczęć i wiele innych.

 

Nagrody wręczone

W tym roku do konkursu zgłoszono 26 prac. Z radością przyjęliśmy wiadomość, że główną nagrodę otrzymał zespół redakcji „Przewodnika Katolickiego” za akcję „Pomoc dla Betlejem”. Jak uzasadniła kapituła konkursu, nasza redakcja „przybliżyła czytelnikom takie problemy jak to, iż Palestyńczycy nie mają pracy, ze względu na konflikt zamiera turystyka, a mniejszość chrześcijańska czuje się zagrożona; akcja wzbudziła ciekawe inicjatywy i zaskakujący nawet organizatorów duży oddźwięk”.

 

Pomocna dłoń

Pomysłodawcą ogromnego przedsięwzięcia, które zostało zwieńczone zebraniem ponad 65 tys. zł na wielkie dzieło pomocy chrześcijanom w Ziemi Świętej był ks. Dariusz Madejczyk, redaktor naczelny naszego tygodnika. – Będąc w Ziemi Świętej, zrobiłem wywiad z o. Samuelem i br. Raffaelem z Betlejem. Po powrocie do domu słuchałem jeszcze zapisu rozmowy i powiedziałem sobie, że nie można go opublikować, dopóki nie będzie pomysłu, czemu ten wywiad ma służyć – wspominał podczas uroczystości ks. Madejczyk. Redakcja, z księdzem redaktorem na czele, zaczęła więc działać. Pojawiły się liczne publikacje, były wizyty brata Raffaela z Betlejem w parafiach, a na koniec został wydany kalendarz na rok 2009 z fotografiami z Ziemi Świętej, z którego dochód przeznaczony był również na pomoc dla Betlejem. Ksiądz redaktor z uśmiechem na twarzy przyznał, że „kwiatuszkiem” całej akcji była zorganizowana przez Mateusza Woźniaka, ucznia czwartej klasy szkoły podstawowej, zbiórka ponad tysiąca lalek, misiów i innych pluszowych zabawek dla dzieci z Betlejem. Sam Mateusz z niezwykłą skromnością opowiada, że bardzo pomógł mu samorząd szkolny z nauczycielami i rodzice, którzy bardzo go w tej akcji wspierali. – Tata pomógł mi znaleźć kartony i to wszystko zapakować – powiedział z radością Mateusz.

Podziękowania skierowane były w szczególności do osób, które w różny sposób wsparły akcję pomocy dla Betlejem. Ks. Dariusz Madejczyk wyraził serdeczne podziękowanie Caritas Archidiecezji Poznańskiej, która pomogła zbierać i przekazać pieniądze na rzecz Ziemi Świętej, a także księżom proboszczom, którzy chętnie przyjmowali br. Raffaela w swoich kościołach. Podziękowania należały się również wszystkim mediom, które chętnie, szybko i z wielkim zaangażowaniem informowały o potrzebie wspomagania chrześcijan w Betlejem.

 

Laureaci

II nagrodę „Znak Dobra” za 2009 rok otrzymała Irena Wawrzyniak za zorganizowanie spotkania dawnych uczniów brytyjskiej szkoły dla uchodźców powojennych z Polski. Dziennikarka odszukała wychowanków sprzed 60 lat i pomogła zorganizować spotkanie niektórych z nich w Licheniu. III laureatem był zespół pisma „Michael” z parafii św. Michała w Poznaniu. Redakcja przygotowała specjalny numer pisma poświęcony pamięci swojego zmarłego proboszcza ks. Ludwika Bielerzewskiego.

Jury przyznało również 3 wyróżnienia, które otrzymali: Justyna Rudomino i Barbara Stachowiak z „Gazety Sucholeskiej” za akcję „Koniec z pieskim życiem”, która zaowocowała pomocą dla psów w schroniskach; Joanna Domagała z „Życia Rawicza” za akcję pomocy dla dziewczynki z oszpeconą buzią, zatytułowaną „Uśmiech Liwii”, a także zespół „Gazety Kościańskiej” za akcję „Podaj cegłę! Budujemy dom”, w której zachęceni przez gazetę czytelnicy pomagają w budowie domu dla szóstki nagle osieroconych dzieci.

Nagrody takie jak „Znak Dobra” powinny przypominać nam wszystkim, że dobro istnieje, tylko czasem jest trudno dostrzegalne. Jak mawiał Stefan Żeromski „bo to nieprawda, żebyśmy absolutnie nie wiedzieli, co to jest dobro. My wiemy, że jest dobro. Wiemy, że stoi ono wyżej niż piękno. Piękno ukazuje nam istotę spraw, ale musi mieć na sobie szatę sztuki. Dobro zaś jest niewidzialne, jak nerw, a sięga ducha i działa w nim tajemnie, jak nerw sięga w ciało i działa w nim”.

 

 


 

Romana Brzezińska-Lajborek – zmarła 13 maja 2005 r. poznańska dziennikarka, zajmowała się głównie tematyką religijną; założycielka Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich, inicjatorka zbiórki pieniędzy na odnowienie nagrobków na wileńskiej Rossie. Redagowała sobotni dodatek „Samo Życie” do „Gazety Poznańskiej”. Była autorką książki o Prymasie Hlondzie, propagowała twórczość Romana Brandstaettera.

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki