Logo Przewdonik Katolicki

Nasza pomoc dla Betlejem

ks. Dariusz Madejczyk
Fot.

U końca liturgicznego okresu Bożego Narodzenia pragniemy podsumować akcję Pomoc dla Betlejem, prowadzoną przez redakcję Przewodnika Katolickiego.


 

U końca liturgicznego okresu Bożego Narodzenia pragniemy podsumować akcję „Pomoc dla Betlejem”, prowadzoną przez redakcję „Przewodnika Katolickiego”.

 

Jak zapewne nasi Czytelnicy pamiętają, przez pierwsze dwa tygodnie października minionego roku gościliśmy w Polsce brata Raffaela Taym, franciszkanina z Betlejem, który pracuje w tamtejszej parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Sam kościół parafialny znajduje się przy Grocie Narodzenia Zbawiciela i znany jest właśnie jako Kościół Narodzenia.

Brat Raffaele, będąc w Polsce, mówił bardzo wiele o trudnościach, jakich doświadczają mieszkańcy Betlejem. Zwracał uwagę na trudną sytuację materialną nie tylko chrześcijan, ale wszystkich mieszkańców miasta. Podkreślał zwłaszcza trudności dotykające ludzi młodych, którzy z powodu takich, a nie innych warunków życia nie widzą perspektyw na przyszłość i często uciekają z miasta, by szukać nowych i większych możliwości do zamieszkania, pracy i założenia własnej rodziny. Słyszeliśmy o ciężkiej sytuacji dzieci, a także o problemach związanych z opieką medyczną, brakiem szpitala na terenie Betlejem i o wielu innych trudnościach.

 

15.000 euro

Akcja pomocy dla Betlejem, zorganizowana przez „Przewodnik Katolicki” była jedną z wielu cegiełek, które składają się na wielkie dzieło pomocy chrześcijanom w Ziemi Świętej. Dotychczas, z pieniędzy zebranych w ramach naszej akcji, do Betlejem zostało przekazane poprzez Caritas 15.000 euro, czyli kwota, która w złotówkach przekroczyła 55.000. To jednak nie koniec, bo ofiary wciąż jeszcze spływają.

 

Informacja

Wsparcie materialne, które zostało dotąd udzielone to być może ta najbardziej widoczna czy przemawiająca do wyobraźni część całej akcji. Dużo ważniejsza wydaje się jednak szeroko pojęta kampania informacyjna, która rozwinęła się w związku z wizytą brata Raffaela i artykułami, które ukazały się już nie tylko w „Przewodniku Katolickim”, ale także w wielu innych gazetach. Wiele miejsca poświęciły temu tematowi także radio i telewizja. Bardzo namacalnym dowodem zainteresowania, a jednocześnie świadectwem jak bardzo potrzebna jest właśnie tego rodzaju informacja z pierwszej ręki, były zapytania o inne możliwe formy pomocy Betlejem, które docierały do nas tak od osób indywidualnych, jak i od redakcji gazet czy wydawnictw i firm, które były np. zainteresowane dystrybucją dewocjonaliów i innych przedmiotów wytwarzanych przez rzemieślników z Betlejem.

W międzyczasie pojawiła się także propozycja wysłania do Betlejem lekarzy, którzy przez okres kilku miesięcy mogli by tam służyć swoją wiedzą i umiejętnościami.

 

Dzieci

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o wydarzeniu, które miało miejsce tuż przed samymi świętami Bożego Narodzenia, a które stało się swego rodzaju zwieńczeniem naszego „betlejemskiego roku”. Otóż – tu się trochę pochwalę – jeden z moich ministrantów, Mateusz, uczeń klasy czwartej, zorganizował w swojej szkole zbiórkę pluszaków dla dzieci z Betlejem. Dzięki wsparciu pani Romany Appelt, dyrektorki szkoły podstawowej nr 90 im. Hr. Wł. Zamoyskiego w Poznaniu oraz pani Arlety Zygarłowskiej, opiekunki samorządu szkolnego, dzieci ze szkoły Mateusza zabrały ponad 1.000 lalek oraz misiów, piesków i innych zwierzątek, które swoim ciepłem i miękkością zachwycają zawsze dzieci. Na tym jednak nie koniec. Można nawet powiedzieć, że to był dopiero początek całej akcji. Kiedy pluszaki trafiły do domu Mateusza, mama musiał dokonać ich przeglądu i przygotowania do dalekiej podróży. W międzyczasie tata prowadził poszukiwania odpowiednich kartonów, w których można by całe to kolorowe towarzystwo wyeksportować do dalekiego Betlejem. W końcu, dzięki życzliwości wielu dobrych ludzi, informacjom od znajomych pocztowców i panów z urzędu celnego pięć wielkich kartonów, wypełnionych po brzegi zabawkami zostało wysłanych do dzieci, które już na nie czekały.

 

* * *

 

W imieniu redakcji oraz osób zaangażowanych w akcję „Pomoc dla Betlejem”, serdecznie dziękuję wszystkim wiernym, zwłaszcza naszym Czytelnikom, którzy materialnie i jakikolwiek inny sposób ją wsparli. Wpierw Księdzu Biskupowi Stanisławowi Napierale z Kalisza, który zaprosił nas na spotkanie z wiernymi w ramach spotkania organizowanego w I czwartek miesiąca przez Radio Maryja, Telewizję Trwam i Radio Rodzina; następnie Księżom Proboszczom, którzy przygotowywali spotkania i zbiórki pieniędzy w swoich parafiach, mediom, które chętnie i szeroko informowały o potrzebie wspomagania chrześcijan w Betlejem i w Ziemi Świętej. Wreszcie podziękowanie również dla partnerów naszej akcji: Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Radia Emaus z Poznania i Radia Rodzina z Kalisza. Wszystkim mówimy: Bóg zapłać!

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki