Logo Przewdonik Katolicki

2010 w skrócie

Monika Białkowska
Fot.

StyczeńRok 2010 prymas Polski abp Henryk Muszyński rozpoczął, kierując swoje słowo do Polaków za pośrednictwem internetu. Podczas Mszy św. sprawowanych w kilkunastu parafiach archidiecezji ponad 2200 par małżeńskich odnosiło ślubne przyrzeczenia. W Gnieźnie podczas obchodów Dnia Judaizmu odbyła się sesja naukowa Judaizm i chrześcijaństwo. Razem czy osobno?, a w katedrze gnieźnieńskiej wystąpiła Justyna Steczkowska. W Słupcy abp Henryk Muszyński zainaugurował obchody 720-lecia lokacji miasta, w Lądzie nad Wartą biskupi, kapłani i klerycy metropolii gnieźnieńskiej, pielgrzymujący do miejsc związanych z męczeńską drogą bł. bp. Michała Kozala, modlili się o jego szybką beatyfikację.

 

Styczeń

Rok 2010  prymas Polski abp Henryk Muszyński rozpoczął, kierując swoje słowo do Polaków za pośrednictwem internetu. Podczas Mszy św. sprawowanych w kilkunastu parafiach archidiecezji ponad 2200 par małżeńskich odnosiło ślubne przyrzeczenia. W Gnieźnie podczas obchodów Dnia Judaizmu odbyła się sesja naukowa „Judaizm i chrześcijaństwo. Razem czy osobno?”, a w katedrze gnieźnieńskiej wystąpiła Justyna Steczkowska. W Słupcy abp Henryk Muszyński zainaugurował obchody 720-lecia lokacji miasta, w Lądzie nad Wartą biskupi, kapłani i klerycy metropolii gnieźnieńskiej, pielgrzymujący do miejsc związanych z męczeńską drogą bł. bp. Michała Kozala, modlili się o jego szybką beatyfikację.

 

Luty

Na początku lutego Gniezno pożegnało zmarłego ks. Mariana Aleksandrowicza, długoletniego dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego, cenionego historyka i archiwistę. Abp Muszyński wziął udział w uroczystościach 200-lecia gnieźnieńskiego Gimnazjum nr 1, apelując do młodzieży, by troszczyła się o polską mowę i narodowe dziedzictwo. Z okazji św. Walentego młodzi z Gniezna przychodzili do gnieźnieńskiej katedry, by w kaplicy patrona zakochanych składać kartki ze swoimi prośbami. W Światowy Dzień Chorego przy grobie św. Wojciecha modliły się osoby chore i niepełnosprawne. Abp Muszyński konsekrował kościół Świętych Piotra i Pawła, filialny kościół parafii katedralnej, czekający na tę uroczystość ponad 200 lat.

 

Marzec

Na początku marca maturzyści tradycyjnie pielgrzymowali na Jasną Górę, a zmarła w 2008 r. s. Felicja Sieracka wybrana została Wielkopolanką Stulecia. VIII Zjazd Gnieźnieński odbywał się tym razem pod hasłem „Rodzina Nadzieją Europy”. Gościli na nim m.in. prezydent Lech Kaczyński i prof. Władysław Bartoszewski. Uczestnicy zjazdu w przesłaniu skierowanym na jego zakończenie apelowali: „Europo, odnajdź prawdziwą rodzinę, a wraz z nią nadzieję dla siebie!”

20 marca prymas Polski abp Henryk Muszyński skończył 77 lat i tym samym upłynął czas pełnienia przez niego posługi arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego. W specjalnym liście prezydent RP Lech Kaczyński podziękował mu za zasługi dla Kościoła i Ojczyzny.

 

Kwiecień

Abp Muszyński po raz kolejny do złożenia życzeń wykorzystał nowoczesne środki przekazu – film z jego słowem ukazał się na portalu YouTube. W Inowrocławiu odbyły się XX Mistrzostwa Polski Księży w Tenisie Stołowym, wzięło w nich udział blisko 40 duchownych z 16 diecezji. 10 kwietnia Polska zatrzymała się w biegu na wieść o katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Prymas Muszyński, przebywający w Pradze na ingresie abp. Duki natychmiast wrócił do kraju i odprawił w katedrze Mszę św. w intencji ofiar oraz przesłał kondolencje na ręce marszałka sejmu. Na znak żałoby bił dzwon św. Wojciecha, a przed pomnikiem Bolesława Chrobrego zapłonęły znicze. Prymas Polski abp Muszyński wziął udział w uroczystościach pogrzebowych pary prezydenckiej, zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie. 24 kwietnia w Gnieźnie rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, w których wzięli udział m. in. abp Józef Glemp, abp Kazimierz Nycz, bp Tadeusz Pieronek oraz biskupi z Akwizgranu i Magdeburga.

 

Maj

Na początku maja abp Muszyński podziękował kapłanom i świeckim za 18 lat współpracy w posłudze i prosił o serdeczne przyjęcie następcy. 8 maja papież Benedykt XVI mianował dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski. – Decyzję papieża przyjmuję z godnością – mówił abp Kowalczyk. Kard. Stanisław Dziwisz, komentując decyzję Benedykta XVI, wyraził przekonanie, iż nowy prymas będzie jednoczył Kościół, a abp Gądecki stwierdził, że prymasem został biskup z największym doświadczeniem.

W maju możliwe stało się wirtualne zwiedzanie katedry, a gnieźnieńska Caritas rozpoczęła zbiórkę darów dla powodzian.

 

Czerwiec

W Gnieźnie spotkali się rodzice kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, a abp Kowalczyk skierował list do młodzieży zebranej na Polach Lednickich. W Płonkowie odbyło się uroczyste zakończenie Roku Kapłańskiego. W Inowrocławiu Gimnazjum i Liceum Katolickie przyjęły imię bł. ks. Władysława Demskiego. Patronem SP w Mięcierzynie został św. Wojciech, a tamtejszego gimnazjum – bł. ks. Marian Skrzypczak. 26 czerwca odbył się ingres nowego metropolity gnieźnieńskiego, prymasa Polski, abp. Józefa Kowalczyka. - Widzę tu wiele rzeczy pięknych, widzę dobrych ludzi, którzy darzą mnie sercem, uśmiechem – mówił abp Kowalczyk dodając, że jest przekonany, iż w Gnieźnie czuć się będzie bardzo dobrze.

 

Lipiec – sierpień

Podczas uroczystości odpustowych w sanktuarium w Markowicach świętowano 300-lecie kościoła i 45-lecie koronacji słynącej cudami figury. Na rewersie okolicznościowej dwuzłotówki z serii „Miasta w Polsce” znalazła się bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzemesznie, a zwiedzanie kościoła bożogrobców w Gnieźnie stało się możliwe drogą wirtualną. Piesi pielgrzymi z Gniezna dotarli na Jasną Górę. Na Wzgórzu Lecha odkryto fundamenty bramy z XI w., a Słupca otrzymała patrona: św. Wawrzyńca. Gnieźnieńska Caritas prowadząca zbiórkę na rzecz powodzian wysłała do Bogatyni ostatni transport. Wartość pomocy wyniosła 230 tys. zł.

 

Wrzesień

Abp Józef Kowalczyk przyjął w Gnieźnie nowego nuncjusza apostolskiego, abp. Celestina Migliore. Abp Migliore spotkał się również z abp. Muszyńskim, bp. Wojtusiem i bp. Polakiem, nawiedził katedrę gnieźnieńską i modlił się przy grobie św. Wojciecha. Przy grobie patrona Polski modlili się też dziennikarze polonijni z całego świata, którzy uczestniczyli w XVIII Światowym Forum Mediów Polonijnych. W Żninie gościem V Spotkań Małżeństw była dr Wanda Półtawska. W Inowrocławiu podczas dorocznego Święta Młodych bp Polak mówił: „Bycie świętym nie oznacza bycia  dziwakiem, człowiekiem zagubionym w życiu. Być świętym to być normalnym”. W Gnieźnie 20-lecie swojego istnienia świętowało Towarzystwo św. Wojciecha.

 

Październik

W Kołdrąbiu prymas spotkał się z pracownikami i wychowankami Domu Dziecka, przy okazji obchodów 30-lecia placówki. W Słupcy odbył się całodzienny Maraton Różańcowy, a w Gnieźnie – XVI Gnieźnieńskie Dni Rodziny. Gościem III Archidiecezjalnego Dnia Biblijnego był ks. prof. Waldemar Chrostowski. W Markowicach z okazji X Dnia Papieskiego pół tysiąca młodych modliło się o szybką beatyfikację Jana Pawła II. W Gnieźnie odbył się pogrzeb znanego teologa fundamentalnego, wieloletniego profesora i wychowawcy w PWSD, ks. Stanisława Grzechowiaka.

 

Listopad

Bohaterem gnieźnieńskiej „Nocy Świętych” był bł. ks. Jerzy Popiełuszko. „Noce Świętych” odbywały się również w Słupcy, Pobiedziskach, Inowrocławiu i innych miejscach archidiecezji. Prymas wziął udział w obchodach 100. rocznicy śmierci ks. Piotra Wawrzyniaka, nazywanego „niekoronowanym królem Polski”. Gnieźnieńskie karmelitanki rozpoczęły akcję „Różaniec Assistance”, zbierając środki na remont klasztoru. W Mikuszewie spotkali się przyjaciele Dróg św. Jakuba z całej Polski – było to jedno z wydarzeń związanych z Rokiem Świętym w Santiago de Compostela. Młodzież archidiecezji pielgrzymowała do Dąbrówki k. Mogilna, gdzie znajdują się jedyne w archidiecezji relikwie patronki młodych, bł. Karoliny Kózkówny.

 

Grudzień

Jubileusz 70. urodzin obchodził ceniony liturgista, ks. prof. Jerzy Stefański. Prymas Polski, goszczący w Piechcinie z okazji 150. rocznicy istnienia tamtejszej kopalni wapienia otrzymał od górników Honorową Szpadę Górniczą. W ciągu miesiąca od rozpoczęcia akcji „Różaniec Assistance” gnieźnieńskie karmelitanki zebrały ponad 50 tys. złotych. Prymas Polski spotkał się z rodzinami misjonarzy i wziął udział w obchodach 81. urodzin kard. Józefa Glempa. Przed gnieźnieńską katedrą z inicjatywy prymasa Polski po raz pierwszy stanęła potężna, licząca ponad 10 metrów choinka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki