Logo Przewdonik Katolicki

Świętość dla każdego?

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Sylwetki św. Augustyna, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz s. Emilii Engel z Ruchu Szensztackiego zaprezentowano podczas bydgoskiej Nocy Świętych. Do przeżywania świętości na co dzień wiernych zachęcali członkowie ruchów i stowarzyszeń.

Sylwetki św. Augustyna, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz s. Emilii Engel z Ruchu Szensztackiego zaprezentowano podczas bydgoskiej „Nocy Świętych”. Do przeżywania świętości na co dzień wiernych zachęcali członkowie ruchów i stowarzyszeń.

 

 

Wspólne świętowanie wigilii uroczystości Wszystkich Świętych rozpoczęło się od Mszy w bydgoskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. – Świętość to droga do doskonałości. Do wierności swoim ideałom, które wypływają również z Ewangelii. Myślę, że dzisiaj takiej świętości się boimy. Świat promuje przeciętność, by nie wymagać zbyt wiele od siebie. Świętość jest dotarciem do naszych najlepszych, najgłębszych pokładów dobroci.  Trzeba je konsekwentnie realizować z Bożą pomocą – powiedział ks. Dariusz Białkowski.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży dodał, że ma to być alternatywa „dla wchodzącego coraz bardziej w polską kulturę Halloween”. – Chcemy podczas „Nocy Świętych” oddać chwałę tym wszystkim, którzy przez swoje dobre życie osiągnęli już niebo i są dla nas wzorem. Pokazujemy, że świętość jest możliwa w każdym czasie i na różnych drogach. W św. Augustynie ujmuje to, jak potrafił się przemienić. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazał natomiast, że wierność może kosztować – stwierdził ks. Białkowski.

Po Eucharystii przyszedł czas na bogate w treści prezentacje poszczególnych sylwetek. Zostały one przygotowane m.in. przez młodzież z Bydgoszczy, ale też – co zasługuje na szczególne podkreślenie –  młodzież z Łabiszyna, nad którą sprawował opiekę ks. Marcin Jiers.

S. Adriana Majnusz z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, odnosząc się do tematyki tego wieczoru, powiedziała: – Przypomnijmy sobie Jana Pawła II. On pokazywał nam przez liczne beatyfikacje czy kanonizacje, że każdy jest powołany do świętości. To wspaniała przygoda dla każdego, kto poważnie traktuje swoje życie. Nasza wspólnota prezentuje sylwetkę s. Emilii Engel, która bezgranicznie zawierzyła Bogu. Ta droga jest otwarta także dla nas.

Tomasz Kamiński z Duszpasterstwa Akademickiego „Kana” uważa, że świętość jest dzisiaj wielkim wyzwaniem, które należy nieustannie podejmować. Dzięki temu człowiek może dążyć do doskonałości. – Całe to przedsięwzięcie ma pokazać, że były osoby, które potrafiły porzucić przyziemności tego świata i skupić się na tym, co jest bardzo istotne, co prowadzi ku wyższym celom. Pokazujemy konkretne postaci, które postępowały w ten sposób i którym się udało – dodał.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki