Logo Przewdonik Katolicki

Ikona ruchu misyjnego

Kamila Tobolska
Fot.

− Pani życie jest dla nas inspiracją i motorem do dalszych działań wyznała dr Wandzie Błeńskiej społeczność AKM.

− Pani życie jest dla nas inspiracją i motorem do dalszych działań – wyznała dr Wandzie Błeńskiej społeczność AKM.

 

Podczas uroczystych obchodów 99. rocznicy urodzin lekarki nazywanej „Matką Trędowatych” studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) działającego przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza poprosili ją o przyjęcie tytułu honorowego członka AKM. − Pani służba ludziom najbardziej odtrąconym, zakorzeniona w głębokiej, osobistej relacji z Bogiem jest postawą, której potrzebuje współczesny świat – mówiła do dr Błeńskiej prezes AKM Katarzyna Arciszewska, wręczając jej dyplom nadający ten tytuł w trakcie spotkania urodzinowego. Odbyło się ono 29 października w „Cafe Misja” znajdującej się przy bazylice farnej.

Poprzedziła je Eucharystia sprawowana w tej świątyni w intencji Jubilatki pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. W homilii metropolita poznański nazwał dr Wandę Błeńską „ikoną poznańskiego ruchu misyjnego”. Zaznaczył jednocześnie, że „misje są sprawą miłości”, a „głoszenie Chrystusa i Jego zbawczego orędzia jest powinnością wszystkich.” − Terenem misji są nie tylko wszystkie kraje, ale również nasze otoczenie, nasze ulice, na których mieszkamy, a także serca, dusze i umysły naszych bliźnich – wyjaśniał abp Gądecki. Zauważył także, iż „prawdziwym ubóstwem tego świata jest ubóstwo tych, którzy nie mają wiary, tych, którzy nie wierzą w Boga”.

W czasie spotkania w wypełnionej sali „Cafe Misja” składano dr Błeńskiej serdeczne życzenia urodzinowe. Jubilatka dziękując, życzyła z kolei, aby ci z obecnych na uroczystości, którzy mają trafić na misję, znaleźli się tam. − Ja pokochałam tę pracę i tamtych ludzi – mówiła dr Błeńska, wspominając ponad 40 lat spędzonych w ośrodku leczenia trądu w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie (Afryka). Przywołała także swój pobyt w tym kraju sprzed dwóch lat. − Odwiedziłam tam wówczas wszystkie polskie misje. Oczywiście warunki są teraz inne. Ja byłam jedna na dwa szpitale oddalone o 60 km, a gdy teraz przyjechałam, to w jednym z tych szpitali było 6 lekarzy. Co oni wszyscy tam robią? – żartowała misjonarka.

Dodajmy, że uroczyste obchody 99. rocznicy urodzin dr Wandy Błeńskiej były zwieńczeniem Tygodnia Misyjnego przeżywanego w poznańskiej farze.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki