Logo Przewdonik Katolicki

Prawda fundamentem

Marcin Jarzembowski
Fot.

- To spotkanie powinno przede wszystkim owocować wspólnotą, jaką winien być uniwersytet powiedział bp Jan Tyrawa. Pasterz przewodniczył Mszy św. z okazji ogólnobydgoskiej inauguracji roku akademickiego. W sanktuarium Królowej Męczenników spotkali się na wspólnej modlitwie rektorzy, wykładowcy oraz studenci państwowych i prywatnych uczelni.

- To spotkanie powinno przede wszystkim owocować wspólnotą, jaką winien być uniwersytet – powiedział bp Jan Tyrawa. Pasterz przewodniczył Mszy św. z okazji ogólnobydgoskiej inauguracji roku akademickiego. W sanktuarium Królowej Męczenników spotkali się na wspólnej modlitwie rektorzy, wykładowcy oraz studenci państwowych i prywatnych uczelni.

 


Bp Jan Tyrawa dodał, że  każda uczelnia powinna charakteryzować się troską skupioną wokół odkrywania i poszukiwania prawdy. – Prawdą nie da się manipulować. Można ją odkryć i pozostać jej wiernym, a w ten sposób być wolnym. Taka wspólnota ołtarza, gdzie spotykają się wykładowcy i studenci, powinna być podstawą całej wspólnoty, jaką jest i zawsze był uniwersytet – podkreślił.

W homilii ordynariusz zaznaczył, że uniwersytet powinien być miejscem stawiania najważniejszych pytań. Dodał, że spotkanie ze światem nauki ma być pobudzeniem do odkrywania powołania. – Kształtowanie ludzkiej egzystencji powinno się dokonywać przez mądrość, pytania stawiane tutaj, na dole i przez szukanie na nie odpowiedzi tam, na górze. To jest ta przestrzeń, która musi być wypełniona mądrością, godnością, której na imię człowiek – mówił.

Studenci i rektorzy bydgoskich uczelni zebrali się w fordońskiej świątyni, przy której działa największy, diecezjalny ośrodek akademicki w mieście. – Zapraszamy na to spotkanie nie tylko studentów, ale i nauczycieli akademickich, którzy odgrywają bardzo ważną rolę w tym procesie odkrywania, poszukiwania prawdy – powiedział ks. Krzysztof Buchholz. Diecezjalny duszpasterz akademicki dodał, że prawda przełoży się na dobre, mądre i sensowne życie wtedy, kiedy ten czas jej poszukiwania będzie się przeżywać  z Bogiem. – Dlatego dziś prosimy o błogosławieństwo na cały rok ciężkiej pracy. To piękne, że przy jednym ołtarzu, a potem przy wspólnym stole, są wszyscy. Tu świat akademicki jest jednością. Każdy ma swoją rolę, funkcję, zadanie i pięknie się uzupełnia – stwierdził duchowny.

Katarzyna Hejda jest studentką V roku Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Jak mówi, czasem trudno wziąć się za naukę, przyswoić wiedzę, ale z pomocą Bożą wszystko jest możliwe. – Dla nas, młodzieży katolickiej, jest to czas ważny. Zaczynając studia, nowy rok z Bogiem, czujemy się umocnieni. Podczas inauguracji spotykamy się przy jednym ołtarzu z nauczycielami akademickimi, wykładowcami, ze studentami, absolwentami. Wtedy czuć wielkiego ducha akademickiego – powiedziała.

Inauguracje roku akademickiego, w których bierze udział większość uczelni, odbywają się od kilkunastu lat. Podczas niedzielnej uroczystości w sanktuarium Królowej Męczenników zostały także poświęcone indeksy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki