Logo Przewdonik Katolicki

Więcej miejsca

Marcin Jarzembowski
Fot.

Dobiegła końca rozbudowa zabytkowego kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy. Świątynia na Szwederowie powstała w latach 1926-1928.W jej murach gościło wielu prymasów Polski, a jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta była słynna koronacja obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości, który króluje w ołtarzu głównym bydgoskiej katedry.

 

Lepsza praca duszpasterska?

Parafia powstała w 1920 r. Cztery lata później rozpoczęto wznoszenie nowego kościoła na miarę ówczesnych możliwości, potrzeb i warunków. Cała rozbudowała trwała aż do lat 50. minionego stulecia, łącznie z wystrojem kościoła. – Dziś, niejako w odpowiedzi na nowe potrzeby, zmieniające się standardy życia, zaistniała konieczność powiększenia bryły o część socjalną. To pozwoli na jeszcze lepszą pracę duszpasterską. Jest miejsce dla wielu grup, w tym dla Caritas – powiedział proboszcz wspólnoty ks. prałat Andrzej Kłosiński.

Ośrodek duszpasterski na Szwederowie jest jednym z bardziej znaczących na terenie diecezji bydgoskiej. Spoglądając do kroniki, można wyczytać wiele ciekawych faktów, które dokonywały się na polu działalności Kościoła. – Były miejskie procesje ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa czy Bożego Ciała. Poza tym bogata działalność kulturalna, liczne koncerty czy Kongres Maryjny. Nie wolno zapomnieć o wielkiej koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości – dodał ks. prałat Kłosiński.

 

Mury spowite historią

Obecna rozbudowa rozpoczęła się 8 marca. Uroczyste poświęcenie nowych pomieszczeń nastąpiło w święto Matki Bożej Różańcowej. Dokonał go bp Jan Tyrawa.

W 1920 r. na bydgoskim Szwederowie powołany został ośrodek duszpasterski. Parafię erygowano 1 maja 1924 r. Świątynię w stylu neobarokowym wybudowano w latach 1926-1928. W czasie okupacji hitlerowskiej także sprawowano w niej sakramenty, wspólnie się modlono. Kościół konsekrował bp Lucjan Bernacki, sufragan gnieźnieński, 29 czerwca 1947 r.

Wizytówką zewnętrzną świątyni jest ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej wizerunek namalowany został na desce o wymiarach 54 x 41,5 cm. Na przestrzeni wieków otrzymał dwa główne tytuły: Matka Boża Bolesna oraz Matka Boża Nieustającej Pomocy. Ikona przedstawia cztery święte postaci: Dziewicę Maryję, Dzieciątko Jezus oraz świętych archaniołów Michała i Gabriela.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki