Logo Przewdonik Katolicki

Odnaleźć się w Kościele

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

- Europa Zachodnia coraz bardziej aspiruje do tytułu kontynentu misyjnego. Również charakterystyka krajów misyjnych zmienia się w zawrotnym tempie powiedział o. Andrzej Wichowski CSSp. W Wyższym Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy zainaugurowano nowy rok akademicki.

- Europa Zachodnia coraz bardziej aspiruje do tytułu kontynentu misyjnego. Również charakterystyka krajów misyjnych zmienia się w zawrotnym tempie – powiedział o. Andrzej Wichowski CSSp. W Wyższym Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy zainaugurowano nowy rok akademicki.

 


 

Mszy św. w kościele rektorskim przewodniczył bp Jan Tyrawa.. Według hierarchy na problem misyjny trzeba spojrzeć w bardzo szerokim aspekcie, pokazując zadania zgromadzeń zakonnych w Kościele. Pasterz wymienił najróżnorodniejsze charyzmaty obecne na przestrzeni wieków. Byli to m.in. pustelnicy, mnisi żyjący w klasztorach, zakony żebracze oraz te podejmujące w XIX w. pracę duszpasterską. – Wciąż w odpowiedzi na to, co dzieje się wokół nas, powstają nowe zgromadzenia, wspólnoty. Tak z pewnością będzie i w przyszłości – powiedział.

Przełożony polskiej prowincji duchaczy o. Andrzej Wichowski CSSp uważa, że każdy zakon oraz zgromadzenie to instytucje, które powstały w swoim czasie dla wypełnienia pewnej luki w pracy Kościoła. Dodał, że charyzmatem duchaczy jest misja głoszenia Ewangelii tam, gdzie o niej jeszcze nie słyszano. – To wielkie zadanie. A trzeba powiedzieć, że kraje misyjne – chociażby te w sercu Afryki – cierpią na brak kapłanów. Dlatego cieszymy się, kiedy do naszych drzwi pukają kolejni kandydaci – mówił.

Rektor seminarium o. Marek Walkusz CSSp podkreślił, że Kościół jest przepełniony bogactwem charyzmatów. – Jako zgromadzenie chcemy otwierać się na aktualne potrzeby duchowe współczesnego świata. Często jest tak, że kandydaci do formacji seminaryjnej mają tylko powierzchowną wiedzę na temat naszego charyzmatu. Istnieje mała świadomość wyzwań, które stają przed nimi. Myśląc o misjach, trzeba wiedzieć, że jest to szczególne powołanie, wymagające dodatkowych wyrzeczeń – podkreślił.

W programie inauguracyjnym zaplanowano m.in. ślubowanie kleryków pierwszego roku. – W charyzmacie misyjnym przede wszystkim pociągające jest to, że można spotykać innych ludzi. By to „spotkanie” było skuteczne, trzeba być człowiekiem bardziej otwartym niż w kulturze europejskiej. Długo szukałem zgromadzenia, które by mi odpowiadało. Dzisiaj proszę Boga o pomoc, aby mnie wciąż wspierał i prowadził na tej drodze – powiedział kleryk pierwszego roku Waldemar Dziedzina z Krynicy Zdroju.

Nowy rok formacyjny w postulacie, nowicjacie, na stażach misyjnych rozpoczęło czternastu alu

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki