Logo Przewdonik Katolicki

Nie zmarnują pieniędzy

Magdalena Guziak-Nowak
Fot.

Obawiamy się czasem, czy dając pieniądze na cele charytatywne, ktoś nie wykorzystuje przy tym naszej naiwności. Możemy być pewni, że złotówki przekazane na stypendia nie pójdą na piwo albo papierosy.

 


 

Dwa tygodnie temu w ramach obchodzonego w całej Polsce X Dnia Papieskiego „Odwaga świętości” odbyła się kolejna zbiórka publiczna. Kwestowali ministranci w parafiach, wolontariusze na ulicach i sami stypendyści, do których trafią nasze pieniądze. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powołana do budowania żywego pomnika Janowi Pawłowi II wspiera uzdolnioną młodzież z miasteczek i wsi. W archidiecezji krakowskiej przyznaje gimnazjalistom, licealistom i studentom ok. 100 stypendiów.

 

Agnieszka Całek – Studia były dla mnie nieosiągalne

Pochodzę z Łętkowic – małej miejscowości w Małopolsce. Zostałam stypendystką w 2005 r., gdy w Konkursie Akademickim im. bp. Jana Chrapka współorganizowanym przez Fundację wygrałam indeks na studia dziennikarskie. Obecnie usamodzielniłam się i pracuję. Jestem też studentką studiów doktoranckich na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, gdzie zajmuję się między innymi badaniami nad wykorzystaniem internetu w rozwijaniu produktów kulturowych.

Dzięki wsparciu Fundacji dostałam szansę na studia, które wcześniej były dla mnie nieosiągalne. Stypendium bardzo pomogło mi w utrzymaniu się w Krakowie. Nie musiałam się martwić o to, jak zapłacę za mieszkanie, mogłam skupić się na nauce, a także na praktykach i stażach, które w momencie poszukiwania pracy okazały się bezcenne. Jestem ogromnie wdzięczna Fundacji, a przede wszystkim jej darczyńcom, bo to oni sprawili, że mogłam nie tylko odnaleźć swoją drogę i naukową pasję, ale też poznać wielu wspaniałych i wartościowych ludzi.

 

Magdalena Dąbroś – Rozważamy nauczanie Jana Pawła II

Jestem studentką II roku ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym. W tym roku zaczęłam studiować jeszcze matematykę pedagogiczną z językiem angielskim na Uniwersytecie Pedagogicznym. Pochodzę z Woli Batorskiej koło Niepołomic i od miesiąca mieszkam w akademiku. Od 5 lat otrzymuję fundacyjne stypendium. W gimnazjum i liceum przeznaczałam je na struny do gitary i nuty – ukończyłam szkołę muzyczną II stopnia – oraz książki i zeszyty. Teraz ze stypendium pokrywam koszt wynajęcia akademika, wyżywienia i dojazdów do domu.

Od października jestem w Fundacji szefem miasta Krakowa. Nie wiem jeszcze do końca, co mnie czeka, ale głównym zadaniem jest koordynowanie różnych akcji np. Dnia Papieskiego.

Warto zaznaczyć, że krakowscy stypendyści spotykają się raz w tygodniu w ramach duszpasterstwa na spotkaniach integracyjnych i formacyjnych. Rozważamy nauczanie Jana Pawła II, mamy Msze św., wyjazdowe rekolekcje i wspólną wigilię, a raz w miesiącu świętujemy urodziny i imieniny naszych solenizantów.

Może moje plany jeszcze się zmienią, ale dziś chciałabym być nauczycielką albo zajmować się doradztwem personalnym.

 

Radosław Janica – Muszę dawać dobre świadectwo

Moją życiową sentencją są słowa: A nadzieja zawieść nie może, pełna jest bowiem nieśmiertelności. Pochodzę z Długopola Dolnego w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Studiuję na V roku dziennikarstwo i komunikację społeczną i na II roku Europę Wschodnią.

Działam jako wolontariusz we wrocławskim Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa, Centrum Opatrzności Bożej i Fundacji. Odbywam praktykę w TVP3 w Krakowie i z innymi studentami tworzę program telewizyjny Przystanek Student. Na IV roku byłem na studenckiej wymianie w Warszawie. Miałem praktyki w TVP, Katolickiej Agencji Informacyjnej i Kancelarii Prezydenta RP. Niestety, czas stażu zbiegł się z katastrofą smoleńską.

Bycie członkiem Fundacji pozwala mieć przyjaciół prawie w każdym zakątku naszego kraju. Tworzą oni niejako dokładną mapę Polski, są jej południkami i równoleżnikami. Stypendium to nie tylko sprawy materialne, na które należało zapracować, ale przede wszystkim ciągła szkoła, nauka katolickiego etosu. Swój zawód łączę z wiarą. Poczucie wspólnoty chrześcijańskiej przypomina mi co krok, że za każdym razem muszę dawać dobre świadectwo swoją postawą.

 

 Zbiórka pieniędzy na stypendia odbywa się także przez akcję SMS-ową, która rozpoczęła się 15 września i potrwa do 31 października. Jeśli chcesz wspomóc stypendystów, wyślij SMS o treści „Pomoc” pod numer 7250 (koszt 2,44 z VAT).

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki