Dwa tygodnie temu w ramach obchodzonego w całej Polsce X Dnia Papieskiego „Odwaga świętości” odbyła się kolejna zbiórka publiczna. Kwestowali ministranci w parafiach, wolontariusze na ulicach i sami stypendyści, do których trafią nasze pieniądze. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powołana do budowania żywego pomnika Janowi Pawłowi II wspiera uzdolnioną młodzież z miasteczek i wsi. W archidiecezji krakowskiej przyznaje gimnazjalistom, licealistom i studentom ok. 100 stypendiów.
Agnieszka Całek – Studia były dla mnie nieosiągalne
Pochodzę z Łętkowic – małej miejscowości w Małopolsce. Zostałam stypendystką w 2005 r., gdy w Konkursie Akademickim im. bp. Jana Chrapka współorganizowanym przez Fundację wygrałam indeks na studia dziennikarskie. Obecnie usamodzielniłam się i pracuję. Jestem też studentką studiów doktoranckich na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, gdzie zajmuję się między innymi badaniami nad wykorzystaniem internetu w rozwijaniu produktów kulturowych.
Dzięki wsparciu Fundacji dostałam szansę na studia, które wcześniej były dla mnie nieosiągalne. Stypendium bardzo pomogło mi w utrzymaniu się w Krakowie. Nie musiałam się martwić o to, jak zapłacę za mieszkanie, mogłam skupić się na nauce, a także na praktykach i stażach, które w momencie poszukiwania pracy okazały się bezcenne. Jestem ogromnie wdzięczna Fundacji, a przede wszystkim jej darczyńcom, bo to oni sprawili, że mogłam nie tylko odnaleźć swoją drogę i naukową pasję, ale też poznać wielu wspaniałych i wartościowych ludzi.
Magdalena Dąbroś – Rozważamy nauczanie Jana Pawła II
Jestem studentką II roku ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym. W tym roku zaczęłam studiować jeszcze matematykę pedagogiczną z językiem angielskim na Uniwersytecie Pedagogicznym. Pochodzę z Woli Batorskiej koło Niepołomic i od miesiąca mieszkam w akademiku. Od 5 lat otrzymuję fundacyjne stypendium. W gimnazjum i liceum przeznaczałam je na struny do gitary i nuty – ukończyłam szkołę muzyczną II stopnia – oraz książki i zeszyty. Teraz ze stypendium pokrywam koszt wynajęcia akademika, wyżywienia i dojazdów do domu.
Od października jestem w Fundacji szefem miasta Krakowa. Nie wiem jeszcze do końca, co mnie czeka, ale głównym zadaniem jest koordynowanie różnych akcji np. Dnia Papieskiego.
Warto zaznaczyć, że krakowscy stypendyści spotykają się raz w tygodniu w ramach duszpasterstwa na spotkaniach integracyjnych i formacyjnych. Rozważamy nauczanie Jana Pawła II, mamy Msze św., wyjazdowe rekolekcje i wspólną wigilię, a raz w miesiącu świętujemy urodziny i imieniny naszych solenizantów.
Może moje plany jeszcze się zmienią, ale dziś chciałabym być nauczycielką albo zajmować się doradztwem personalnym.
Radosław Janica – Muszę dawać dobre świadectwo
Moją życiową sentencją są słowa: A nadzieja zawieść nie może, pełna jest bowiem nieśmiertelności. Pochodzę z Długopola Dolnego w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Studiuję na V roku dziennikarstwo i komunikację społeczną i na II roku Europę Wschodnią.
Działam jako wolontariusz we wrocławskim Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa, Centrum Opatrzności Bożej i Fundacji. Odbywam praktykę w TVP3 w Krakowie i z innymi studentami tworzę program telewizyjny Przystanek Student. Na IV roku byłem na studenckiej wymianie w Warszawie. Miałem praktyki w TVP, Katolickiej Agencji Informacyjnej i Kancelarii Prezydenta RP. Niestety, czas stażu zbiegł się z katastrofą smoleńską.
Bycie członkiem Fundacji pozwala mieć przyjaciół prawie w każdym zakątku naszego kraju. Tworzą oni niejako dokładną mapę Polski, są jej południkami i równoleżnikami. Stypendium to nie tylko sprawy materialne, na które należało zapracować, ale przede wszystkim ciągła szkoła, nauka katolickiego etosu. Swój zawód łączę z wiarą. Poczucie wspólnoty chrześcijańskiej przypomina mi co krok, że za każdym razem muszę dawać dobre świadectwo swoją postawą.
Zbiórka pieniędzy na stypendia odbywa się także przez akcję SMS-ową, która rozpoczęła się 15 września i potrwa do 31 października. Jeśli chcesz wspomóc stypendystów, wyślij SMS o treści „Pomoc” pod numer 7250 (koszt 2,44 z VAT).