Logo Przewdonik Katolicki

Aby dorośli do wiary

Kamila Tobolska
Fot.

Powstanie Szkoły Katechistów, jak podkreśla abp Stanisław Gądeckich, jest ważnym wydarzeniem dla historii archidiecezji poznańskiej.

 

 

 

Szkoła, której zadaniem jest przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach, rozpoczęła swoją działalność 9 października. Uroczyście inaugurowano ją Mszą św., której w kaplicy Wydziału Teologicznego UAM na Ostrowie Tumskim w Poznaniu przewodniczył arcybiskup metropolita.

 

Wielkie wyzwanie

W homilii wygłoszonej do kandydatów na katechistów arcybiskup podkreślił wagę tego rozpoczynającego się dzieła, przygotowywanego przez wiele lat. – Ma ono uzupełnić ogromną wyrwę, jaka istnieje w praktyce Kościoła, polegającą na tym, że zorganizowana jest katecheza dzieci i młodzieży, a nie ma zorganizowanej katechezy dorosłych – wyjaśnił abp Gądecki, który jest inicjatorem powołania Szkoły Katechistów. Zaznaczył jednocześnie, że katecheza dorosłych „stanowi najznakomitszą formę katechezy” i kiedy jest dobrze głoszona, „powinna doprowadzić człowieka katechizowanego do takiego punktu, w którym on odpowie na Chrystusowe: «Pójdź za Mną!» i rzeczywiście pójdzie za Chrystusem”.

– Metropolita poznański przewodniczy także zespołowi zajmującemu się katechezą dorosłych i przygotowaniem jej programu. Zwraca się w nim szczególną uwagę na potrzebę prowadzenia w parafiach przede wszystkim katechezy sakramentalnej – mówi ks. dr hab. Jacek Hadryś, dyrektor Szkoły Katechistów. – Absolwenci naszej szkoły będą zajmowali się więc w pierwszej kolejności katechizowaniem rodziców i chrzestnych dzieci przyjmujących chrzest, rodziców dzieci pierwszokomunijnych czy kandydatów do bierzmowania. Dalszym etapem jest systematyczna katecheza dla osób pragnących pogłębić swoją wiarę – tłumaczy ks. Hadryś dodając, że szkoła ma po prostu przygotować katechistów do podjęcia tych zadań. To wielkie wyzwanie, bowiem, jak zauważył abp Gądecki, w całej archidiecezji docelowo jest ich potrzebnych aż 7 tys.

 

Teoria i praktyka

Wśród 88 osób z 45 parafii, które zgłosiły chęć uczestnictwa w Szkole Katechistów, są Kasia i Tomek Miazkowie z parafii pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu. – W naszej parafii bierzemy udział w przygotowaniu młodzieży do bierzmowania. Dlatego ksiądz proboszcz zaproponował nam prowadzenie spotkań także dla dorosłych – wyjaśniają małżonkowie, którzy zaangażowani są także w Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie i Szkołę Nowej Ewangelizacji. Warto podkreślić, że z tej swarzędzkiej parafii zgłosiło się aż jedenastu kandydatów na katechistów. Na zakończenie nauki w grudniu 2011 r. otrzymają dyplom i misję kanoniczną od ks. arcybiskupa, uprawniającą do nauczania na terenie archidiecezji. W tym czasie podczas 12 zjazdów wezmą udział w wykładach, warsztatach i rekolekcjach oraz odbędą staże w parafiach dające im podstawy teoretyczne i praktyczne do czekających ich zadań. – Liczymy też na pogłębienie tutaj własnej formacji i duchowości po to, aby umieć lepiej ewangelizować ludzi, wiedzieć, w jaki sposób mówić dorosłym o Chrystusie – podkreślają Kasia i Tomek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki