Logo Przewdonik Katolicki

Bracia świętowali

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Towarzystwo św. Wojciecha Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Diecezji Bydgoskiej obchodziło 20. rocznicę powstania.

 

 

Uroczystości odbyły się 25 września w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Wzięło w nich udział ponad 150 braci zrzeszonych w kołach parafialnych działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej. Wśród gości obecny był m.in. pierwszy asystent kościelny bractwa ks. kan. Tadeusz Hanelt. Na zaproszenie odpowiedzieli także kapłani oraz członkowie zaprzyjaźnionych ruchów i stowarzyszeń katolickich. W pierwszej części spotkania obecni obejrzeli prezentację multimedialną na temat życia i misji św. Wojciecha oraz wysłuchali krótkiego sprawozdania z obecnej działalność towarzystwa. Odczytano także list prymasa seniora kard. Józefa Glempa, który przed 20. laty powołał organizację do życia i który co roku, podczas uroczystości świętowojciechowych, wręczał nowym członkom płaszcze – znak przynależności do bractwa. „Członkowie Towarzystwa św. Wojciecha dbają o dziedzictwo św. Patrona w Gnieźnie, w całej archidiecezji i poza jej granicami. Ich oficjalny udział w nabożeństwach i uroczystościach przyczynia się do zwiększenia chwały Bożej” – napisał kard. Glemp. Słowa pozdrowienia przekazał obecnym za pośrednictwem ks. Tomasza Głuszaka, obecnego asystenta kościelnego towarzystwa, także prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Zapewnił braci o duchowej łączności i życzył owocnej działalności w kolejnych latach. O Towarzystwie św. Wojciecha pamiętał także bp Wojciech Polak, który przed laty sprawował nad nim duchową pieczę.  Prócz pozdrowień i gratulacji przesłał także zapewnienie pamięci w modlitwie. Kulminacyjnym punktem uroczystości była Msza św., której przewodniczył ks. kan. Tadeusz Hanelt. Obecni obejrzeli również wystawę poświęconą organizacji oraz nawiedzili katedrę gnieźnieńską, gdzie modlili się przy grobie patrona. Nie zabrakło również rocznicowego tortu. Bracia otrzymali ponadto egzemplarz biuletynu, który wydano specjalnie z okazji rocznicy i który ma się ukazywać co roku.

 


 


Towarzystwo św. Wojciecha uważane jest za kontynuatora dziewiętnastowiecznej Straży św. Wojciecha. Zostało reaktywowane przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa dekretem z dnia 20 czerwca 1990 r. Jego działalność streścić można w trzech słowach: kult, formacja, reprezentacja. Pierwsze oznacza ciągłą troskę o rozwój kultu patrona, drugie świadome pogłębianie własnej wiary, trzecie czynne uczestniczenie w uroczystościach religijnych, zwłaszcza tych ku czci św. Wojciecha. Obecnie bractwo skupia 367 mężczyzn zrzeszonych w 44 kołach parafialnych działających na terenie pięciu regionów: gnieźnieńskiego, bydgoskiego, kujawskiego, krajeńskiego i pałuckiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki