Logo Przewdonik Katolicki

Złoty jubilat, złoty przyjaciel

Barbara Sawic
Fot.

Niespełna miesiąc temu w par. Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku 50-lecie święceń kapłańskich obchodził ks. George Rutkowski z Detroit. Od jego ostatniej wizyty w Polsce upłynęło 31 lat.

 

 

Podczas Mszy św. 22 sierpnia, której przewodniczył dostojny jubilat, kazanie wygłosił prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani o. Świerad M. Pettke CCG. W niedawnej przeszłości, przez kilka lat, podczas wakacji, pomagał on ks. Rutkowskiemu w pracy duszpasterskiej. Ks.George Rutkowski w latach 1980-2004 pełnił funkcję proboszcza parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Detroit.

 

Koleje losu

Dziadkowie ks. Rutkowskiego (babcia z okolic Białegostoku, dziadek z Zakopanego) w młodym wieku wyemigrowali z Polski. Jego rodzice, Piotr i Klara Rutkowscy, urodzili się w USA. George przyszedł na świat 5 czerwca 1934 r. w Detroit. Ochrzczony został zaraz po urodzeniu; według lekarza noworodek mógł w każdej chwili umrzeć. Przeżył,a po latach ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Najśw. Serca Pana Jezusa w Detroit i College NMP w Orcard Lake. Święcenia prezbiteratu otrzymał 4 czerwca 1960 r. w Detroit. Przez 20 lat pełnił posługę jako wikariusz w różnych parafiach. W 1980 r. został mianowany proboszczem parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Detroit, a właściwie w Hamtramck, mieście będącym jakby dzielnicą Detroit. Od czasu przejścia na emeryturę w 2004 r. ks. George pomaga duszpasterzom parafii polonijnych i parafii św. Edmunda w Warren.

 

Tu zaszła zmiana

Dzięki niestrudzonej działalności ks. proboszcza Rutkowskiego, jego umiłowaniu Boga i Kościoła, kultywowaniu polskiej mowy i tradycji narodowych, o parafii  NMP Wspomożenia Wiernych mówiono, że jest najmniejszą parafią o największym sercu (the smallest parish with the biggest heart). Przez lata znaczącą większość mieszkańców Hamtramck stanowili nasi rodacy; był to przyczółek polskości. Sytuacja zmieniała się wraz ze wzrostem zamożności Polonusów, którzy opuszczali przedmieście, przenosząc się do bardziej prestiżowych dzielnic. Na ich miejsce przybywali imigranci z Azji, w większości muzułmanie. Parafia liczyła coraz mniej wiernych. Ostatecznie, decyzją kard. Adama Maidy stojącego na czele archidiecezji Detroit, kościół został sprzedany Centrum Islamskiemu północnego Detroit.

Ostatnia Eucharystia, sprawowana w kościele w ostatnią niedzielę października 2006 r., miała wyjątkowo podniosły, wzruszający przebieg. Na zakończenie, gdy złożono już nakrycia liturgiczne i zgaszono świece, wezwani przez ks. George’a Rutkowskiego wierni żegnali się z kościołem,z parafią istniejącą 83 lata, składając pocałunek na nagim ołtarzu.

 

W dobre ręce

Wyposażenie świątyni trafiło do parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku, zgodnie z ideą, którą ks. Rutkowski nosił w sercu jeszcze jako proboszcz. Już wtedy, oceniając realia, brał pod uwagę możliwość zamknięcia kościoła. O planie opowiedział o. Świeradowi Pettke CCG, wiedząc, że w dalekim Włocławku istnieje nowa i niezamożna parafia, której duszpasterzami są bracia pocieszyciele z Getsemani. W odpowiednim czasie przedstawił projekt ks. kard. Maidzie i ks. Andrewowi Wesleyowi, ostatniemu proboszczowi parafii Hamtramck. Zyskał ich aprobatę; niebawem rozpoczęto wysyłkę paramentów liturgicznych i innych sprzętów transportem morskim.

 

Wśród przyjaciół

Parafia Matki Bożej Fatimskiej: ojcowie i bracia zakonni oraz wierni, zgotowali czcigodnemu księdzu jubilatowi niezwykle serdeczne przyjęcie. Podczas Mszy św. usłyszał wiele ciepłych słów, podziękowań i szczerych życzeń. Złożyli je m.in. członkowie duszpasterskiej rady parafialnej i ministranci. Wyrazem uczuć wobec Przyjaciela były też spontaniczne oklaski. Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Rutkowskiego bracia pocieszyciele upamiętnili wydaniem okolicznościowego obrazka.

Dostojny gość cieszył się z obecności tak licznych przyjaciół. Jak stwierdził, zawsze będzie złączony duchem z włocławską parafią i raz jeszcze wyraził radość z faktu, że paramenty i sprzęty z kościoła w Detroit nadal służą sprawowaniu kultu Bożego i wiernym.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki