Logo Przewdonik Katolicki

Dziękczynienie

Barbara Sawic
Fot.

Od 10 do 12 września w różnych miejscach Włocławka odbywały się kujawsko-pomorskie uroczystości dziękczynienia Bogu za dar beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki.W piątek o godz.18 w katedrze wystąpiła Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, z udziałem Chóru Kameralnego UAM w Poznaniu i solistów. W sobotnie popołudnie w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się sympozjum poświęcone bł. ks. Jerzemu.

 

Od 10 do 12 września w różnych miejscach Włocławka odbywały się kujawsko-pomorskie uroczystości dziękczynienia Bogu za dar beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. W piątek o godz.18 w katedrze wystąpiła Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, z udziałem Chóru Kameralnego UAM w Poznaniu i solistów. W sobotnie popołudnie w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się sympozjum poświęcone bł. ks. Jerzemu.

 

Głos zabrali: bp senior prof. Bronisław Dembowski, ks. prof. Tomasz Kaczmarek – postulator i Katarzyna Soborak – notariusz w procesie beatyfikacyjnym. Następnie w kościele seminaryjnym św. Witalisa biskup włocławski Wiesław A. Mering przewodniczył nieszporom z udziałem duchowieństwa i wiernych świeckich. I tak drogą piękna, prawdy i modlitwy zdążaliśmy do pełni: do dziękczynnej Eucharystii sprawowanej w niedzielę o godz. 13 przy Krzyżu na tamie, połączonej z wniesieniem relikwii błogosławionego. Będą one przechowywane i otaczane kultem w katedrze i we wznoszonym nieopodal tamy sanktuarium Męczeństwa bł. ks.Jerzego Popiełuszki.

Liturgii Mszy św. przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Celebrowali: abp metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz, biskupi diecezjalni – bydgoski Jan Tyrawa, toruński Andrzej Suski, włocławski Wiesław Mering; biskupi – Stanisław Gębicki i Bronisław Dembowski, a także kapłani; w ich liczbie prowincjał polskiej prowincji Braci Pocieszycieli z Getsemani o. Świerad M. Pettke CCG. W licznym gronie wiernych obecna była, serdecznie powitana, pani Marianna Popiełuszko i towarzyszący jej członkowie rodziny ks. Jerzego.

W homilii abp Kazimierz Nycz m.in. zaapelował o zakończenie siania zgorszenia wokół Chrystusowego krzyża w publicznym miejscu Warszawy. Wezwał też do zaprzestania dzielenia Polski na prawdziwą i nieprawdziwą, a Polaków i katolików  na lepszych i gorszych: – Trzeba wrócić do wspólnych korzeni. Ludzie Kościoła: biskupi, kapłani, wierni świeccy gromadzący się przy ołtarzu Eucharystii nie mogą się dzielić! Nie mogą nazywać przeciwników wrogami, gdyż Chrystus nas posłał, abyśmy ludzi jednoczyli z Bogiem!

Po Mszy św. odbyła się procesja z relikwiarzem do sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego kustoszami są ojcowie i bracia ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani. W sanktuarium ks.abp Nycz przekazał relikwie ks. bp. Meringowi. Ich wystawienie było ostatnim akordem triduum dziękczynienia.

Obszerniejsza informacja i zdjęcia z przebiegu uroczystości – za tydzień.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki