Logo Przewdonik Katolicki

Okno Życia żyje

Ks. Piotr Gąsior
Fot.

9 września przed godz. 16 w krakowskim Oknie Życia pozostawiono kilkudniowe niemowlę - dziewczynkę.

 

Jak informuje pani Agnieszka Homan z Caritas, od czasu otwarcia w 2006 r. krakowskiego - pierwszego w Polsce - Okna Życia pozostawiono w nim już 14 noworodków. W całym kraju powstało już 41 takich miejsc. Dzięki nim już ponad 30 dzieci trafiło do rodzin adopcyjnych. Okno Życia powstało w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II, który zawsze bronił dzieci i ich matek. To on, będąc metropolitą krakowskim, założył pierwszy w Polsce Dom Samotnej Matki.

 

Adopcja bliźniąt

Pozostawieni przed miesiącem w Oknie Życia dwaj chłopcy – bliźniaki - zostali już wypisani ze szpitala i zamieszkali w rodzinie adopcyjnej. Bardzo dobra współpraca między ośrodkiem adopcyjnym a sądem, którą zawsze podkreślała dyrektor ośrodka adopcyjnego „Dzieło Pomocy Dzieciom” Katarzyna Mader, pozwalała najczęściej umieszczać dzieci w rodzinach adopcyjnych zaraz po wyjściu ze szpitala, na podstawie podjętej przez sąd decyzji o preadopcji.


Nigdy na śmietnik

Okno Życia, czyli miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić nowo narodzone dziecko, nie narażając go na niebezpieczeństwo, otwiera się od zewnątrz.  Jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Do pozostawionego dziecka natychmiast przychodzą mieszkające w domu siostry nazaretanki. Optymalne warunki oczekiwania na karetkę zapewnia podarowany przez anonimowego ofiarodawcę inkubator. Siostry proszą o rozpowszechnianie wiadomości o tym oknie, żeby niemowlęta nigdy nie były znajdowane np. na śmietnikach.

 

 

 

Okno Życia

ul. Przybyszewskiego 39


Kraków - Bronowice

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki