Logo Przewdonik Katolicki

Imię to nie wszystko

Błażej Tobolski
Fot.

Wokół osoby i nauki Jana Pawła II skupione było II Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich, odbywające się 3 września w Grodzisku Wlkp.

 

Spotkanie samorządowców z wielkopolskich gmin, które w szczególny sposób uhonorowały osobę Jana Pawła II nadając jego imię konkretnym miejscom, instytucjom czy przedsięwzięciom, rozpoczęło się na rondzie w centrum Grodziska Wlkp. Tego dnia rondo to otrzymało bowiem oficjalnie imię Jana Pawła II.

 

Jan Paweł II Wielki

– Celem forum jest przede wszystkim prezentacja dorobku i aktualnych działań lokalnych samorządów i instytucji oraz wymiana doświadczeń w zakresie podejmowanych przez nie „inicjatyw papieskich”, służących integracji środowiska lokalnego wokół postaci Jana Pawła II – wyjaśnia Marta Gajdzińska, naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wlkp. dodając, że tego typu inicjatywy podjęło w województwie wielkopolskim 56 gmin.

Przybyli do Grodziska Wlkp. samorządowcy wzięli udział we Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji papieża Polaka. Eucharystii sprawowanej w grodziskiej farze przewodniczył bp Marek Jędraszewski, który zauważył, że tytuł „Wielki”, jakim obdarzany jest już teraz Jan Paweł II, „po ludzku rzecz biorąc niewątpliwie mu się należy”. Biskup przypomniał też, że historia nadała ten przydomek tylko trzem papieżom, żyjącym w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa: Leonowi I, Grzegorzowi I i Mikołajowi I.

 

Lepiej poznać papieża

W ramach tegorocznego forum odbyła się m.in. konferencja pt. „Polska – Ojczyzna małych ojczyzn”, w której uczestniczyło ponad 50 osób reprezentujących władze samorządowe wielkopolskich gmin. Jednym z prelegentów był bp Marek Jędraszewski, który mówił o przesłaniu moralnym, jakie papież w czasie swojego pontyfikatu kierował do Polaków. Zorganizowano również wystawy poświęcone osobie Jana Pawła II w filatelistyce i na kartach telefonicznych, prezentujące eksponaty z całego świata, oraz panel dyskusyjny dla młodzieży na temat pokolenia JP II. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum mogli wziąć też udział w konkursach: plastycznym, recytatorskim i wiedzy o Janie Pawle II. Celem tych wszystkich inicjatyw było przybliżenie, zwłaszcza młodemu pokoleniu, postaci naszego wielkiego rodaka oraz wartości, jakie głosił i które nam pozostawił. Samo bowiem nadanie imienia papieża nie wystarczy...

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki