Logo Przewdonik Katolicki

Chluba miasta

Barbara Sawic
Fot.

Chciało się wierzyć, że w 90-lecie cudu nad Wisłą, w sercach włocławian ożyje pamięć o żołnierzach i ochotnikach, którzy w 1920 r. bronili Włocławka przed bolszewikami. Wyrazem zbiorowej pamięci była obecność kilkuset mieszkańców ponad stutysięcznego miasta na wojewódzkich obchodach rocznicowych.

Chciało się wierzyć, że w 90-lecie cudu nad Wisłą, w sercach włocławian ożyje pamięć o żołnierzach i ochotnikach, którzy w 1920 r. bronili Włocławka przed bolszewikami. Wyrazem zbiorowej pamięci była obecność kilkuset mieszkańców ponad stutysięcznego miasta na wojewódzkich obchodach rocznicowych. 

 

 

19 sierpnia o godz. 17 na Szpetalskim Wzgórzu, u stóp Pomnika Obrońców Wisły 1920 r., przy zbiorowej mogile bohaterów odegrany został hymn państwowy. Następnie krótkie przemówienia wygłosili: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Włocławka Andrzej Pałucki i proboszcz parafii NMP Królowej Polski ks. prał. Teodor Lenkiewicz. Chwilę później rozpoczęła się Msza św. w intencji bohaterów sprzed 90 lat i w intencji miasta, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław A. Mering. Celebrowali księża biskupi: pomocniczy Stanisław Gębicki i senior Bronisław Dembowski.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego i władz miejskich, parlamentarzyści, duchowieństwo włocławskie z kanclerzem Kurii Diecezjalnej ks. prał. Arturem Niemirą i wikariuszem biskupim na rejon włocławski ks. prał. Stanisławem Waszczyńskim na czele. Przybyli członkowie środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe – wśród nich poczet Gimnazjum nr 8 im. Obrońców Wisły 1920 r. we Włocławku. W gronie  obecnych zauważyłam m.in. Barłomieja Kołodzieja, przewodniczącego zawiązanego w 1988 r. Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Pomnika Obrońców Wisły, a także dyrektora Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Piotra Nowakowskiego i kierownika Muzeum Historii Włocławka Tomasza Wąsika. Dominującą liczbę wiernych stanowili parafianie zawiślańscy, osoby w wieku średnim i wiekowo zaawansowane.

Winniśmy dziękować dziś Maryi za cud nad Wisłą. Modląc się za wieczny odpoczynek w Bogu żołnierzy i ochotników, winniśmy pamiętać, że im zawdzięczamy obronę polskiej niepodległości, wolności, pokoju i kultury – stwierdził w homilii ks. bp Mering i przypominał, że wolności, którą mamy „daną i zadaną”, trzeba nieustannie bronić i stale do niej dojrzewać. Właściwie rozumianej wolności towarzyszy odpowiedzialność, wierność Dekalogowi i umiłowanie pokoju, który jest darem Boga. Nie należy go mylić z pozorami politycznej zgody. Według pasterza włocławskiego, ludzie pokoju „wszystkie sprawy podporządkowują Bogu, odnawiają zniszczone relacje społeczne, opowiadają się po stronie skrzywdzonych, cierpiących, ubogich, umieją przebaczać, są miłosierni”.

Na zakończenie Mszy św. zabrzmiał hymn „Boże, coś Polskę”. Ważnym elementem ceremonialnej oprawy uroczystości był udział wojskowej asysty honorowej. Obecność kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Pomorskiego Okręgu Wojskowego wynikała z rangi patriotyczno-religijnych obchodów i ich podniosłego charakteru. Po Eucharystii odbył się apel poległych; uwieńczyła go trzykrotna salwa honorowa z broni palnej. Ostatnim akordem obchodów było złożenie przez delegacje wieńców przy Pomniku Obrońców Wisły 1920 r. Dla ilu mieszkańców Włocławka jest on nie „jakimś pomnikiem”, lecz znakiem przeszłości, symbolem ofiarnej śmierci za ideę wolności?

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki