Logo Przewdonik Katolicki

Jak tu czysto!

Monika Białkowska
Fot.

Upomniana przez Jezusa, że troszczy się o zbyt wiele to ona pierwsza wyznała wiarę w Niego jako Mesjasza i Zbawiciela, kiedy umarł jej brat Łazarz. Ale i tak świętą Martę zwykło się utożsamiać z tym, co przyziemne, fizyczne, materialne. Bądźmy jednak uczciwi jaki byłby świat, gdyby nie było w nim współczesnych świętych Mart?

 

 

Pawłowo. Niewielka parafia opodal Gniezna. Kilkaset rodzin, drewniany kościół, ksiądz proboszcz i one – święte Marty. Dosłownie, bo tak się właśnie nazywają i podkreślają, że prawdopodobnie są jedyną w Polsce taką wspólnotą, wspólnotą świętej Marty. I chociaż w domach wciąż jeszcze rodzice grożą swoim dzieciom: „Ucz się, bo pójdziesz do miotły!”, one sprzątają i są z tego dumne. Ich wspólnota powstała piętnaście lat temu po to, by sprzątanie parafialnego kościoła przebiegało sprawnie i przynosiło owoce nie tylko fizyczne, ale i duchowe. I to się sprawdza.

 

Od pokoleń

Tak naprawdę niektóre z „Mart” pracują tu już i 30 lat. Któraś mówi, że sprzątała jeszcze „za pannę”, inna wspomina te, które odeszły. Minęło całe jedno pokolenie. Dawniej mówiono na nie tak, jak wszędzie – że to panie sprzątające kościół, tak po prostu. System sprzątania też był inny: każda miała wyznaczony swój kawałek kościoła do sprzątnięcia i przychodziła, kiedy mogła. Ale to był kłopot, takie sprzątanie fragmentami, i wciąż ktoś klucze od kościoła potrzebował. Kiedy więc zostały „Wspólnotą świętej Marty”, wypracowały nową metodę. Podzieliły się na kilkuosobowe grupy i opracowały grafik. Grup jest dziewięć z poszczególnych wsi należących do parafii, więc każda z nich przychodzi sprzątać co dziewięć tygodni. To niedużo, niektóre chętnie przychodziłyby i częściej, ale nie chcą robić zamieszania. Czekają więc na swoją kolej.

 

Praca

Bo sprzątanie dla świętych Mart to nie tylko praca. Ona jest najważniejsza, ale niesie ze sobą również korzyści uboczne. Panie zżywają się ze sobą i zaprzyjaźniają, dobrze im razem. – Zawsze lepiej przyjść tutaj, do kościoła, niż w domu bezczynnie leżeć. I ruchu trochę się człowiekowi przyda, i porozmawiać można – tłumaczą. Pracują najczęściej w milczeniu, bo to ułatwia pracę. Każda wie, co do niej należy: zmiana i układanie kwiatów, najczęściej po prostu z przydomowego ogrodu, mycie wazonów, zamiatanie – w drewnianym kościele zamiatanie to ciężka praca, kurzy się strasznie – odkurzanie klęczników i ławek, od czasu do czasu mycie okien. Święte Marty zwykle radzą sobie same – czasem tylko korzystają z pomocy rodziców dzieci pierwszokomunijnych, czasem nie muszą układać kwiatów, bo w sobotę jest ślub i kościół jest już ubrany. Powszednie piątkowe sprzątanie zajmuje zwykle około półtorej do dwóch godzin. Od wielu lat nie zdarzyło się, żeby kościół nie był sprzątnięty, żeby ktoś zapomniał albo zlekceważył swój dyżur. Jeśli któraś z Mart nie może przyjść, grupy się zamieniają i przejmują swoją kolejkę. A ksiądz proboszcz nie musi sie martwić – od tego są święte Marty.

 

Z dobrą opinią

Wspólnota świętej Marty nie jest dla nikogo zamknięta – zawsze dojść mogą kolejne panie, i chętnie do tej grupy dołączają, zwykle zmotywowane przez koleżanki. W ubiegłym roku powstała z nich cała nowa grupa. Sprzątają razem z innymi, a po sprzątaniu siadają przy kawie. To dla nich równie ważne, jak praca: na wsi często brakuje czasu i okazji do takich spotkań. Dwa razy w roku spotykają się na plebanii, już nie w małych grupach, ale wszystkie. I wszystkie w majowe niedziele wyjeżdżają rowerami na nabożeństwa majowe do okolicznych wsi. Po majowych mieszkańcy wsi przynoszą swoje ciasta i kiełbasy, rozpalają grilla, znów jest okazja do spotkania. A święte Marty myślą już o następnych miejscach, w których będą potrzebne – bo dożynki, bo festyn na dzień dziecka, trzeba się zająć jedzeniem, i stroną artystyczną, przebrać się, zatańczyć, żeby dzieciaki miały rozrywkę, żeby dorośli się nie nudzili. Wszędzie są pierwsze, ale jeśli już one się ruszą, pozostali automatycznie idą za nimi, zapaleni ich iskrą. Czy spotykają się z negatywnym odbiorem? – Niech sobie mówią – śmieją się święte Marty. – Zresztą jeśli ktoś mówi źle, to raczej po cichu, generalnie święta Marta cieszy się dobrą opinią i każdy wie, o kogo chodzi – nawet, jeśli proboszcz z ambony ogłasza, że „święta Marta organizuje zabawę karnawałową”.

 

Marzy się balet...

Z zabawami karnawałowymi jest problem – bo trzeba odmawiać chętnym, wszyscy by się nie zmieścili. I ci, którzy z zabawy wychodzą, od razu zapisują się na następną. Zimą w programie świętej Marty jest też kulig – prawdziwy, z saniami na dziewięć osób, zakończony ogniskiem. Dochód z zabawy przeznaczają na wyjazdy. Były już w operze na „Nabucco” i „Wigiliach polskich”, teraz marzy im się jeszcze balet. Dodatkowo każda z pań swoimi sposobami odkłada drobne pieniądze, żeby raz w roku z Martami wyjechać gdzieś dalej – na pielgrzymkę do Włoch albo na Mazury, do Gietrzwałdu, Świętej Lipki.

Mężowie już nawet nie pytają, dokąd, po co i na jak długo z domu wychodzą ich żony – święte Marty. A one się cieszą, że mogą się spotkać, porozmawiać, popracować, a przy okazji zobaczyć kawałek świata i zrobić trochę dobrego dla swojej parafii. A w ich życiu i tak święta Marta spotyka się ze św. Marią – mają swoją specjalną modlitwę, maja swoje pielgrzymki, a większość z Mart należy do parafialnych Matek Różańcowych.

 

Trudno było uwierzyć...

- Kiedy tutaj przyszedłem, byłem pozytywnie zaskoczony w zasadzie wszystkim – opowiada ks. Mariusz Wieczorkiewicz, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Pawłowie. – Mimo zmiany proboszcza wszystko toczyło się utartym rytmem. Później śmiali się ze mnie, że czytałem ogłoszenia parafialne, ale sam w nie nie wierzyłem. Niezwykłe było dla mnie przestawienie się z miasta na wieś, gdzie słowo się liczy, a żadna prośba nie jest odrzucona. Pamiętam pierwsze ogłoszenia: poproszono mnie, żebym zebrał chłopaków do przywiezienia i rozładowania drewna. Przeczytałem ogłoszenie, ale rano nie wierzyłem własnym oczom, kiedy zobaczyłem podwórko pełne chłopaków gotowych do pracy. W mieście na taką prośbę odpowiedziałby może jeden, i to gdyby go indywidualnie o to poprosić... Tutaj każdy ma swoje miejsce i swoje zadania. Święte Marty również znają swoje kompetencje i nie myślą nawet o wtrącaniu się w cudze zadania. A ja jestem dumny, bo ktokolwiek do mnie przyjeżdża i ogląda kościół, reaguje w identyczny sposób: - Ojej, jak tu czysto! Jestem dumny – ale dumne są też moje święte Marty, bo to wszystko to przecież ich zasługa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki