Logo Przewdonik Katolicki

Wkrótce błogosławiony

Magdalena Woźniak
Fot.

8 lutego 1997 r. rozpoczął się pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. W końcu po 12 latach, 6 czerwca br., kapłan dołączy do grona błogosławionych.

 

8 lutego 1997 r. rozpoczął się pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. W końcu po 12 latach, 6 czerwca br., kapłan dołączy do grona błogosławionych.

 

„Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania” – powiedział ks. Jerzy Popiełuszko podczas kazania 26 września 1982 r. Chcemy wierzyć, że krzyż, który on sam nosił przez lata, doprowadził go do życia wiecznego. Co więcej, wierzymy, że beatyfikacja tego męczennika akurat w Dniu Dziękczynienia, obchodzonym 6 czerwca, będzie dla nas okazją do podziękowania Bogu za ks. Jerzego, wzorowego kapłana i człowieka. – Nie możemy cofnąć śmierci ks. Jerzego, bo za nią stoi zło, ale beatyfikacja jest radosnym wydarzeniem – podkreśla abp Kazimierz Nycz dodając, że w tym dniu „zyskujemy pośrednika w modlitwach, orędownika u Boga i wzór do naśladowania”.

 

5 czerwca

Uroczystości beatyfikacyjne ks. Popiełuszki przewidują bardzo bogaty program przewidziany na dwa dni. Obchody zaczną się 5 czerwca i zostaną zainaugurowane Spotkaniem Młodych. O godz. 15 przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie powstanie Miasteczko Telewizyjne i Radiowe. Młodzież będzie miała okazję złożyć osobiste podziękowania przed kamerą – Bogu, rodzinie, ludziom ważnym w swoim życiu. Będą też inne atrakcje wykorzystujące multimedia. Młodzi będą mogli obejrzeć rekonstrukcję „Ojczyzno ma” Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”, podczas której będą odgrywane sceny strajku, modlitwy oraz układanie kwiatów pod krzyżem. W tym projekcie będą wykorzystane również fragmenty homilii Jana Pawła II i ks. Jerzego.

Mniej więcej na godz. 17.30 zaplanowany jest koncert pt. „Zło dobrem zwyciężył”, który będzie transmitowany w TVP1. Do udziału w prowadzonym przez Paulinę Chylewską i Mateusza Damięckiego koncercie zaproszeni zostali: Przemysław Gintrowski, Mietek Szcześniak, Kasia Wilk, Hanna Stach, Kasia Cerekwicka i Full Power Spirit. W finale tego muzycznego wydarzenia wszyscy artyści zaśpiewają hymn Święta Dziękczynienia Roberta Friedricha „Dziękuję”. O godz. 19 rozpocznie się „godzina uwielbienia i dziękczynienia”, czyli koncert zespołu „Deus Meus”.

 

6 czerwca

Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie Msza św. beatyfikacyjna, która odbędzie się 6 czerwca o godz. 11. Przewodniczyć jej będzie legat papieski abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który również wygłosi homilię. Dla wcześniej zgromadzonych na pl. Piłsudskiego pielgrzymów już od 9.30 przewidziano program muzyczno-religijny.

W Eucharystii uczestniczyć będzie około 100 biskupów z Polski i zagranicy oraz ponad 1200 księży. Następnie, tuż po Mszy św., ulicami miasta wyruszy procesja z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przemarsz przejdzie z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności, do Panteonu Wielkich Polaków. Organizatorzy ostrzegają, że może on potrwać nawet ok. 4 godzin, ponieważ jego trasa ma długość 12 km. Na poszczególnych odcinkach procesji towarzyszyć będą orkiestry, m.in. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, Straży Pożarnej i Reprezentacyjna Policji. Parafie leżące przy trasie przejścia przemarszu będą witały relikwie, które poniosą wydelegowani przedstawiciele tych parafii i różnych środowisk, takich jak np. Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży czy Neokatechumenat.

W czasie, gdy relikwie będą zmierzać do Wilanowa, przed świątynią odbywać się będzie radosne oczekiwanie. Trwający tam Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej oraz Miasteczko Zabaw i Rekreacji dla dzieci mają stworzyć miejsce świętowania. – Kościół podejmując proces beatyfikacyjny, nie zmarnował męczeństwa ks. Jerzego, wydarzenie tragiczne przerodziło się w radość - jak podkreślał abp Kazimierz Nycz na specjalnej sesji przed beatyfikacją. Dlatego, jak mówił metropolita warszawski, dzień ten ma nas uczyć wyrażania swojej wdzięczności – Bogu i ludziom. Symbolicznie w Wilanowie o godz. 15 w niebo wzbiją się baloniki z napisem „Dziękuję”. Po godz. 18 przewidziano dotarcie relikwii do świątyni. Około godziny później możliwa będzie indywidualna adoracja w Panteonie.

Pomimo że główne obchody zakończą się przeniesieniem relikwii do Świątyni Opatrzności to, jak zaznacza abp Nycz, głównym sanktuarium bł. ks. Jerzego nadal pozostaje kościół św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie znajduje się grób beatyfikowanego.

 

Wsparcie Świątyni

Również 6 czerwca w kościołach w całej Polsce zbierane będą ofiary do puszek na budowę Wotum Narodu Polskiego. – Do zamknięcia konstrukcji Świątyni pozostało niewiele – kilka metrów kopuły i krzyż – informuje ks. Krzysztof Mindewicz, proboszcz parafii Opatrzności Bożej, ufając, że „hojność ludzi pozwoli w tym roku zakończyć stan surowy otwarty”.

Wszystkie uroczystości oficjalnie zostaną zakończone 13 czerwca w Warszawie archidiecezjalną Mszą św. dziękczynną za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Będzie ona sprawowana na balkonie kościoła św. Stanisława Kostki, a przewodniczyć jej będzie metropolita warszawski.

 

 


Szczegółowa trasa przemarszu z relikwiami będzie prowadziła ulicami:

Pl. Piłsudskiego – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Belwederska – J. Gagarina – Czerniakowska – Powsińska – Wiertnicza – Przyczółkowa – F. Klimczaka – Ks. Prymasa Kard. Hlonda

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki