Logo Przewdonik Katolicki

Wkrótce wręczenie nagród FRYDERYK 2010

Magdalena Woźniak
Fot.

Już 19 kwietnia poznamy laureatów tegorocznych nagród FRYDERYK 2010. Spoglądając na listę nominowanych, można spodziewać się ciekawego wydarzenia.

 

 


Historia tej jednej z najważniejszych w Polsce uroczystości honorującej muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej sięga 1995 r., kiedy to w Teatrze Polskim w Warszawie Akademia Fonograficzna wręczyła pierwsze statuetki FRYDERYK. Nagroda ta od samego początku budziła zainteresowanie mediów, stąd też relacje zazwyczaj transmitowane były przez Telewizję Polską, która niestety w tym roku najprawdopodobniej zrezygnowała z tego pomysłu. Na samym początku nagroda zaciekawiła także środowisko muzyki poważnej, które nie kryło swojego sprzeciwu wobec nazwy i wizerunkowi statuetki, której pierwotną wersję pod wpływem krytyki zastąpiono inną.

 

Nominacje

Przez wiele lat zmieniło się kilka kategorii wręczanych nagród. W tym roku zwycięzcy zostaną wyłonieni w 34 kategoriach. Do edycji dotarło ponad 800 zgłoszeń, więc już same nominacje są dużym sukcesem, którym w tym roku może cieszyć się szereg znanych artystów. O FRYDERYKI 2010 walczyć będą m.in.: Wojciech Kilar, Stanisław Moryto i Krzysztof Penderecki (muzyka poważna), Rafał Blechacz i Royal String Quartet (najwybitniejsze nagrania muzyki polskiej), a także Michał Markuszewski, Agata Igras-Sawicka i Marcin Wyrostek (Fonograficzny Debiut Roku). Równie wysoki poziom konkurencji jest w kategorii Jazzowy Album Roku, do którego nominację dostali choćby Dominik Bukowski („Vice Versa”), Wojciech Majewski („Opowieść”) czy Włodek Pawlik („Tykocin”). Zaskoczenie może budzić najdłuższa lista nominacji, którą ma sekcja muzyki rozrywkowej. O nagrodę aż w 10 kategoriach walczy Katarzyna Nosowska i zespół Hey. Duża różnorodność panuje wśród nominacji na Wokalistkę Roku i Wokalistę Roku, gdzie pojawiają się nazwiska kojarzone zarówno z komercją, jak i doceniani przez ambitną publiczność artyści. Szansę na tę nagrodę mają m.in.: Agnieszka Chylińska, Ewa Farna, Kayah, a w męskim gronie Tomasz „Lipa” Lipnicki, Maciej Maleńczuk, Andrzej Piaseczny i Stanisław Soyka.

 

Specjalna nagroda

Na szczególna uwagę podczas gali wręczenia FRYDERYKÓW, począwszy od roku 1999, kiedy to powstała Akademia Fonograficzna, zasługuje Nagroda Złoty FRYDERYK za całokształt osiągnięć. Do tej pory tę jakże prestiżową nagrodę otrzymali m.in.: Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Czesław Niemen, Władysław Szpilman, Irena Santor. W tym roku laureatami tej nagrody zostali Ewa Damarczyk i Wojciech Karolak.

Po wielu latach przerwy wręczenie nagród, które nastąpi 19 kwietnia 2010 roku, odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie (kategorie muzyki rozrywkowej) oraz w bazylice oo. Salezjanów (muzyka poważna i jazzowa).

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki