Logo Przewdonik Katolicki

Obowiązkowa cytologia i mammografia

Renata Krzyszkowska
Fot.

Co roku w Europie odnotowuje się ponad 3 miliony nowych zachorowań na raka.

 

Liczba ta z roku na rok rośnie. By skutecznie walczyć z rakiem, konieczna jest wczesna i dokładna diagnostyka. Jak podał niedawno wiceminister zdrowia Marek Twardowski, coraz więcej Polaków zgłasza się na badania profilaktyczne w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Np. w 2006 r. badania dotyczące raka szyjki macicy wykonało 350 tys. kobiet, natomiast w roku 2008 liczba ta wzrosła do ponad 750 tys. Poprawę zanotowano również w  profilaktyce nowotworów: sutka i jelita grubego. To cieszy, ale jak wynika ze statystyk, nadal 30 proc. kobiet w Polsce nigdy w życiu nie miało jeszcze wykonanej cytologii. Już niedługo w kodeksie pracy ma się znaleźć przepis, który wprowadzi do zakresu badań wstępnych i okresowych obowiązkową cytologię, a także mammografię. Obowiązek obejmie kobiety w wieku 25-59 lat.


 

GDY SŁOWA TO ZA MAŁO

Do końca lutego można wysyłać prace na konkurs „Moja historia z rakiem. Gdy słowa to za mało”. To już trzecia edycja konkursu fotograficzno-plastycznego, organizowanego przez stowarzyszenia pacjentów onkologicznych, Polską Unię Onkologii, firmę Roche Polska i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Głównym celem inicjatywy jest zachęcenie wszystkich, których dotknęła choroba nowotworowa – osób walczących z rakiem, osób, które go pokonały, bliskich, przedstawicieli środowiska medycznego – do wyrażenia, poprzez sztukę, emocji i uczuć towarzyszących im w walce z rakiem. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: fotografia oraz szeroko pojęte sztuki plastyczne (malarstwo, grafika, rycina, kolaż, rzeźba, ceramika itp.). Prace konkursowe oceniane będą przede wszystkim pod kątem sposobu ujęcia tematu, jego emocjonalnego przekazu, a w drugiej kolejności walorów artystycznych. Wyboru najlepszych prac dokona jury złożone z przedstawicieli pacjentów, środowiska medycznego oraz uznanych reprezentantów świata artystycznego.

Prace wraz z formularzem zgłoszeniowym i deklaracją należy do 28 lutego 2009 r. przesyłać na adres:

Principle Sp. z o.o.,

ul. Topiel 21/6A,

00-342 Warszawa

z dopiskiem „Konkurs Artystyczny”.

Szczegóły dotyczące konkursu, regulamin, formularze zgłoszeniowe, deklaracje oraz wszelkie niezbędne informacje dostępne są na stronach internetowych organizatorów: www.amazonkifederacja.pl, www.europacolon.pl, www.polilko.pl, www.rakpluca.org.pl, www.sowieoczy.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać również pod nr. telefonu 022 828 56 51 na hasło: „Konkurs Artystyczny”.

Ogłoszenie wyników, a także uroczyste wręczenie nagród odbędzie się wiosną br.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki