Logo Przewdonik Katolicki

DVD kontra Blu-ray

MW
Fot.

Rewolucja telewizorów generacji HD (High Definition) przyczyniła się do ekspansji odtwarzaczy wysokiej jakości.

 

 

 

To właśnie telewizory jakości HD skłaniają do zainwestowania w porządny sprzęt do odtwarzania filmów. Bez nich nie było sensu kupowania drogich nagrywarek, których potencjał nie mógł być wykorzystany przy „zwykłym” telewizorze.

Wraz z wejściem na rynek odtwarzaczy DVD rozpoczęła się walka o klienta. Z początku próbowano połączyć starą technologię magnetowidów z nowoczesną techniką płyt DVD, tworząc odtwarzacze, tzw. 2 w 1. Z czasem jednak producenci zaczęli udoskonalać swój wyrób.

 

Obsługiwane formaty

Kupując sprzęt do odtwarzania cyfrowych zapisów, ważne jest, by zastanowić się, do czego ów produkt ma nam służyć. Najprostsze odtwarzacze płyt DVD można już nabyć za ok. 120 zł. Są to jednak artykuły mało znanych firm. Jeśli zdecydujemy się na taki zakup, należy zwrócić uwagę na formaty, jakie odczytuje sprzęt, gdyż nie wszystkie płyty są takie same. Wiele promocyjnych filmów leżących w marketowych koszach zapisanych jest w formacie VCD. Jakość takiego nagrania zbliżona jest do jakości dobrej kasety VHS. Odbiega jednak od jakości jego następcy, czyli DVD. Ponadto do oglądania zdjęć lub słuchania muzyki odtwarzacz musi obsługiwać formaty JPEG, WMA czy też MP3.

 

Nagrywarka

Więcej do zaoferowania, co związane jest też z wyższą ceną, mają nagrywarki DVD. Tu można rozróżnić te z wbudowanym twardym dyskiem oraz drugie, pozwalające na zapis bezpośrednio na płycie. Niektóre z nich posiadają dodatkową funkcję Time Shift, co umożliwia oglądanie filmów z przesunięciem czasowym. Podczas nagrywania bieżącego programu można przerwać oglądanie i wrócić do projekcji po chwili, ale już z opóźnieniem w stosunku do nadawanego sygnału. Ceny nagrywarek zaczynają się od kilkuset złotych.

Długo nie nacieszyliśmy się technologią prostego urządzenia DVD, gdyż już na rynek weszli jego następcy. O uznanie od jakiegoś czasu walczyły dwie technologie HD DVD i Blu-ray. Zaletą tej pierwszej jest kompatybilność zarówno ze starymi, jak i nowoczesnymi odtwarzaczami. Różnica polega jedynie na jakości obrazu, który w odpowiednio dostosowanym sprzęcie będzie wyższego standardu. Natomiast do odtwarzania płyt Blu-ray potrzebny jest odczyt lasera niebieskiego, czyli różniącego się od standardowego – czerwonego używanego w napędach DVD. Według specjalistów branży rtv nowa technologia Blu-ray została przyjęta z większym zainteresowaniem. Odkąd sprzęt ten można kupić, już nie za minimum tysiąc złotych, ale nawet już około 600 złotych, liczba nabywców w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o 100 proc. Wielu jednak i to nie przekonuje do zakupy, zważywszy że cena płyty DVD jest dużo niższa niż Blu-ray.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki