Logo Przewdonik Katolicki

Jak rozwijać talent pisarski u dzieci?

Bogna Białecka
Fot.

Pierwsze pytanie brzmi czy w ogóle warto zachęcać dzieci do rozwijania umiejętności pisarskich? Wbrew pozorom potrzebne jest to nam na co dzień. Pierwszy przykład z brzegu pisząc reklamację musimy zastosować zasady kompozycji dobrej opowieści: Kto? Co zrobił i/lub co mu się przydarzyło? Jak to się stało? Co z tego wynikło? Jakie są nasze oczekiwania?

 

Pierwsze pytanie brzmi – czy w ogóle warto zachęcać dzieci do rozwijania umiejętności pisarskich? Wbrew pozorom potrzebne jest to nam na co dzień. Pierwszy przykład z brzegu – pisząc reklamację musimy zastosować zasady kompozycji dobrej opowieści: Kto? Co zrobił i/lub co mu się przydarzyło? Jak to się stało? Co z tego wynikło? Jakie są nasze oczekiwania?

 

Pisanie rozwija

Poza tym wiele dzieci i tak spontanicznie angażuje się w pisarstwo – tworzą blogi, wypowiadają się na forach internetowych. Internet jest o tyle ciekawym środkiem komunikacji, że autor od razu dostaje informacje zwrotne o jakości swego dzieła. Na ile atrakcyjny jest mój tekst? Ilu ludzi weszło na mojego bloga? Bardzo często wpływa to na samoocenę dziecka.

Pisanie rozwija także zdolności analizy i syntezy informacji, kreatywność, umiejętność jasnego wysławiania się i twórczego rozwiązywania problemów. Pomaga to nie tylko w szkole, ale i w dorosłym życiu, niezależnie od wykonywanego zawodu.

 

 

Warto zachęcić

Umiejętności pisarskie możemy rozwijać u dzieci organizując im sprzyjające warunki – kupując wygodne, dobrze oświetlone biurko, dużo papieru, długopisów, komputer, encyklopedie i inne źródła informacji. Od małego możemy zachęcać dzieci do zabaw pisarskich – tworzenia ręcznie ilustrowanych i pisanych książeczek, pisanych wspólnie z rodzicami kronik wakacyjnych czy kroniki ważnych rodzinnych wydarzeń.

Nastolatka można zachęcać do pisania pamiętnika, który przy okazji pozwoli uporządkować buzujące wskutek dojrzewania myśli i emocje. Warto też zachęcić do pisania bloga. W tym wypadku należy porozmawiać o granicach prywatności – jakich informacji nie należy udostępniać w internecie i z jakich powodów (bezpieczeństwo, ochrona prywatności opisywanych osób itp.). Warto także porozmawiać o zjawisku trollingu (osoby poprawiają sobie samoocenę przez wpisywanie irytujących komentarzy), by nasz młody pisarz nie podupadał na duchu, czytając niektóre z wypowiedzi pod blogiem.

Na koniec można poszukać ofert – bywają czasem organizowane warsztaty dziennikarskie dla młodzieży. Dla przykładu - zobaczyłam niedawno ciekawą propozycję udziału w warsztatach dziennikarskich "WHAT's on TOP",  organizowanych przez Młodzieżowy Ośrodek Kulturalny z Poznania.

Rozwój talentu pisarskiego dziecka można wspierać, kupując książki opisujące zasady pisarstwa. Gdy dziecko podszlifuje swe umiejętności, zachęćmy je do  udziału w konkursach lub redakcji szkolnej gazetki. Dziecko nie musi w przyszłości zostać pisarzem czy dziennikarzem, jednak lekkość wysławiania się na piśmie na pewno mu się przyda.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki