Logo Przewdonik Katolicki

Ubezpieczenie ucznia w szkole

Justyna Koper
Fot.

Kontynuując tematykę bezpieczeństwa uczniów w szkole, odpowiadam na kolejne pytania czytelników z zakresu odpowiedzialności szkoły oraz możliwości ubezpieczenia uczniów.

 

Kto i na jakiej podstawie jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo ucznia w szkole?

Nauczyciele i wychowawcy są zobowiązani do sprawowania pieczy i nadzoru nad małoletnimi uczniami. Odpowiadają oni również za szkodę, której dozna uczeń na terenie szkoły, podczas zajęć oraz pomiędzy nimi. Jest to odpowiedzialność na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę wtedy, gdy nauczycielowi lub wychowawcy można przypisać winę w nadzorze.

Czy szkoła ubezpiecza uczniów od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Najczęściej szkoła wybiera ubezpieczyciela i przekazuje rodzicom informacje na temat składki. Zakres ubezpieczenia i faktyczna ochrona, jaką zapewnia polisa, zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto więc zapoznać się z tymi warunkami, tym bardziej że szkolne ubezpieczenie różni się od innych.

Na jakich warunkach szkoła ubezpiecza uczniów?

Szkoła zawiera umowę o ubezpieczenie uczniów najczęściej na bardzo korzystnych warunkach finansowych. Ubezpieczyciele oferują szkole upusty, ubezpieczenie za darmo dla najuboższych dzieci, a nawet przeznaczają określony procent składek, na przykład na poprawę bezpieczeństwa w szkole.

Czy rodzice mogą indywidualnie wybrać ubezpieczenie dla dziecka?

Rodzice nie muszą zgodzić się na ubezpieczenie zbiorowe uczniów proponowane przez szkołę. Korzystając z innych ofert ubezpieczycieli, zapewniających szerszą ochronę, rodzice mogą  wykupić indywidualne ubezpieczenie.

Jakie warunki najczęściej proponują ubezpieczyciele?

Najczęściej do wariantu podstawowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków ubezpieczyciele dodają świadczenia związane z pobytem w szpitalu, śmiercią rodziców czy niezdolnością do nauki. W niektórych firmach ubezpieczeniowych można wykupić polisę obejmującą nawet świadczenia za wizytę lekarską czy pobyt w szpitalu.

Wysokość wypłaty zależy od wysokości sumy ubezpieczenia.   

 

 

 

           

                                                                                           

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki