Przy planowaniu wakacji należy sprawdzić, czy wszystkie podstawowe dokumenty są ważne. Dowód osobisty jako podstawowy dokument tożsamości, honorowany we wszystkich krajach UE, jest wydawany na czas nieokreślony, ale na przykład paszport, niezbędny w krajach spoza wspólnoty, już nie. Jego termin ważności to 10 lat i by podróżować, nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Wyrobienie paszportu trwa miesiąc. Warto też mieć go przy sobie, wybierając się w podróż do krajów UE. Zabierając ze sobą dziecko, także należy zadbać, by miało ono odpowiedni dowód tożsamości. Dla maluchów do 5. roku życia wydaje się dowód osobisty (na okres 5 lat) albo paszport (na rok).
Wizyta z wizą
Podróżując po krajach UE i OEG (Norwegia, Islandia, Luksemburg), nie potrzebujemy wiz. Są one za to wymagane w krajach takich, jak: USA, Kanada, Australia, Kuba, Chiny czy Rosja. W wielu przypadkach wyrobieniem wizy zajmuje się biuro podróży organizujące wakacje, w przypadku USA wizę trzeba załatwić osobiście. Do uzyskania wizy potrzebny jest ważny paszport, ale i często, jak w przypadku wyjazdu do Rosji czy na Białoruś, voucher – czyli imienny dokument wystawiony przez organizatora wakacji, potwierdzający rezerwacje i opłacone przez nas usługi. W przypadku podróży lotniczej otrzymujemy go wraz z biletem lotniczym na lotnisku, na dwie godziny przed odlotem. W podróży autokarowej często na podstawie imiennej listy, w podróży prywatnej bezpośrednio w biurze podróży.
Karty dla zdrowia
Ważnym dokumentem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą każdy podróżujący po krajach UE powinien wyrobić sobie w jednej z placówek NFZ. Jest ona ważna tylko przez 3 miesiące, więc nie ma się co z jej załatwieniem spieszyć. Przydatnymi dokumentami mającymi też ubezpieczenia i dającymi zniżki na bilety lotnicze, noclegi, zakup sprzętu sportowego czy bilety do muzeów, kin czy teatrów są karty Euro<26 oraz ISIC. Pierwsza przeznaczona jest dla osób do 30. roku życia, druga dla gimnazjalistów, uczniów szkół średnich, studentów stacjonarnych i podyplomowych. Gdy podróżujemy samochodem, nie zapomnijmy prawa jazdy (najlepiej wyrobić sobie międzynarodowe) oraz dowodów opłaconego ubezpieczenia pojazdu. W każdej podróży potrzebne są też pieniądze, więc pamiętajmy o kartach bankomatowych.
Konsul i kopie
A co, gdy któryś z posiadanych dokumentów zgubimy lub zostanie nam ukradziony? Na tę ewentualność należy przygotować się już przed wyjazdem, kserując ważne strony paszportu, dowodu, prawa jazdy, ale i wizę czy bilety lotnicze i vouchery. Najlepiej zrobić dwie kopie – jedną zostawić w domu, drugą zabrać ze sobą, umieszczając z dala od dokumentów oryginalnych. Gdy jednak dojdzie do zagubienia lub kradzieży, należy bezzwłocznie skontaktować się z polskim konsulatem, a także zawiadomić miejscową policję. By jednak tak się stało, dbajmy o nasze dokumenty, trzymając je w bezpiecznym miejscu, najlepiej zawsze przy sobie.