Logo Przewdonik Katolicki

Waluta w podróży

Janusz Stelmach
Fot.

Coraz częściej podróżujemy za granicę. Co zrobić, żeby wyjazd nie kojarzył się nam się z przykrymi niespodziankami? Jak zabezpieczyć środki zgromadzone na ten cel?

 

 

 

Dla własnego bezpieczeństwa i wygody warto zakupić kartę płatniczą. Wiele linii lotniczych, hoteli, a nawet muzea nie przyjmie od nas rezerwacji (telefonicznej lub internetowej), jeśli nie posiadamy karty kredytowej. Opłacając przelot kartą kredytową, mamy w cenie zapewnione dodatkowe ubezpieczenie w podróży.

Dla młodych ludzi dobrym rozwiązaniem jest połączenie karty płatniczej z kartą rabatową, czyli Euro26. Ta karta, nieco obecnie zapomniana, daje możliwości wielu rabatów, szczególnie w muzeach i hotelach, ale także zapewnia ubezpieczenie
w podróży. Stanowi więc pewnego rodzaju pakiet podróżny.

 

Którą kartę wybrać?

Wiele osób zakładając konto osobiste zastanawia się, którą kartę wybrać: visa czy maestro. Jeśli myślimy o licznych podróżach, najlepiej wybrać obie. System akceptacji kart płatniczych to właściwie sieć mniejszych systemów, które ze sobą współpracują. Czasami przy dalszych wyjazdach okazuje się, że nie możemy zapłacić naszą kartą, mimo że na koncie są środki. Zwykle głównym powodem są zakłócenia
w komunikacji. Wówczas możemy zapłacić tą drugą kartą.

Wybierając karty, warto zastanowić się nad kartami embosowanymi. Karta ta nie są standardowo wydawana do konta, więc jeśli chcemy ją otrzymać, musimy o nią dodatkowo poprosić. Jest ona przydatna przy płatnościach i rezerwacjach przez internet, gdzie zwykłe karty elektroniczne nie są akceptowane. Dokonując wypłat w bankomacie, nie należy używać kart embosowanych, ponieważ taka operacja kosztuje znacznie więcej niż w przypadku tzw. karty elektronicznej  (są to karty visa electron i maestro).

 

Czeki podróżnicze

W I połowie lat 90. w polskich bankach często można było spotkać turystów z Europy Zachodniej wymieniających czeki podróżnicze na polskie złote. Wielu turystów, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, nadal korzysta z czeków podróżniczych. Czeki podróżnicze, w przeciwieństwie do zwykłych pieniędzy, wraz ze zgłoszeniem kradzieży umożliwiają wystawienie duplikatów. Niestety, w Polsce niemal wszystkie banki wycofały się z ich wystawiania, a tylko nieliczne umożliwiają ich realizację.

Kiedy podróżujemy do dalekich krajów, gdzie istnieje duże ryzyko kradzieży, warto mieć czeki podróżnicze, ponieważ jak już wyżej wspomniałem, w przypadku kradzieży możemy szybko odzyskać utracone środki pieniężne.

 

Wybór formy płatności

Pamiętajmy: wybór formy płatności uzależniony jest od kraju, do którego jedziemy. Jeśli wybieramy się do Birmy lub Bhutanu, lepiej zabrać ze sobą więcej gotówki w niskich nominałach i czeki podróżnicze. Na wyprawę do bliskiej nam Europy Zachodniej wystarczy zabrać dwie karty i trochę drobnych.

Na koniec ostatnia uwaga: kupując walutę rzadko w Polsce spotkaną, zwykle korzystniej kupić euro lub dolary, a następnie dokonać wymiany w kraju, do którego zmierzamy, jeśli po powrocie pozostanie trochę drobnych, łatwiej je wymienić. Kupując dolary, należy prosić o małe nominały i banknoty emitowane w ostatnich latach.

Pamiętajmy także, że w obiegu jest dużo fałszywych banknotów, zwłaszcza dolarowych. Zaopatrując się w walutę, nie warto kierować się tylko ceną. Wybierajmy więc banki i sprawdzone kantory.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki