Logo Przewdonik Katolicki

Pożyczki, kredyty gotówkowe, kredyty ratalne

Janusz Stelmach
Fot.

Zwykle korzystając z małych kredytów, głównie na zakup sprzętu AGD lub RTV, tak bardzo cieszymy się z nowego nabytku, że zapominamy o dokładnym przeczytaniu umowy.

  
Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Najważniejszą kwestią jest przedmiot umowy. Umowa o kredyt może zawierać inne dodatki, o które nie prosiliśmy.
Do najważniejszych należy ubezpieczenie na wypadek śmierci lub utraty pracy. Warto sprawdzić, ile będzie nas to dodatkowo kosztowało. Niestety, często koszt ubezpieczenia jest niewspółmiernie wysoki do oferowanej przez polisę ubezpieczenia ochrony. Jeśli koszt okazuje się wysoki, a nam zależy koniecznie na ubezpieczeniu, może warto uzyskać osobną polisę, której koszt będzie zbliżony do oferowanej przez umowę kredytową, ale zakres ochrony ryzyka znacznie szerszy. Często okazuje się, że koszt polisy stanowi w większości wynagrodzenie banku za pozyskanie polisy.
Dodatkowa karta kredytowa. Podpisując umowę na kredyt, dostajemy w pakiecie kartę kredytową. Co więcej, zwykle umowa jest tak skonstruowana, że nie mamy wyboru, krótko mówiąc: albo bierzemy z kartą, albo nie uzyskamy kredytu. Trudno wytłumaczyć naszym pociechom, że z powodu karty, której nie chcemy, nie kupimy telewizora, który mamy już w wózku. Jednak w praktyce sprawa nie wygląda aż tak tragicznie. Wystarczy dokładnie sprawdzić, w jaki sposób możemy zrezygnować z karty kredytowej, żeby nie ponosić kosztów jej użytkowania. Zwykle wystarcza głęboko ją schować, ponieważ aktywacja karty wraz z wszystkimi opłatami do niej przypisanymi następuje w momencie dokonania pierwszej operacji.

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki