Odpowiada Leszek Ranz, organista w parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu, muzyk jazzowy
Czym charakteryzuje się muzyka kościelna?
- To muzyka, która służy wzbogaceniu modlitwy Kościoła. Podkreśla słowa modlitwy oraz gesty liturgii. Przez piętnaście wieków muzyką kościelną był śpiew gregoriański – integralnie związany z łacińskimi tekstami liturgicznymi. Po Soborze Watykańskim II reforma liturgiczna zezwoliła na wprowadzenie innych śpiewów, również w językach narodowych.
Kto pełni funkcję organisty?
- Wolę używać określenia „muzyk kościelny”, gdyż słowo organista oznacza tych muzyków, którzy są koncertującymi wirtuozami organów i grają muzykę organową, niekoniecznie sakralną. Funkcję muzyka kościelnego pełnią ci, którzy zaczęli posługę w Kościele. W Poznaniu wiedzę potrzebną do bycia muzykiem kościelnym można zdobyć m.in. w Archidiecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej i na Wydziale Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej. Bardzo ważne jest, by osoba grająca w świątyni posiadała właściwe wykształcenie. Nie wystarczą kwalifikacje muzyka, potrzebna jest również wiedza na temat liturgii, Pisma Świętego oraz historii muzyki kościelnej. W czasie liturgii muzyk kościelny nie powinien koncertować, a raczej zadbać o zgodność pieśni z treścią liturgii Słowa.
Jakie jest zadanie muzyka kościelnego?
- Zadaniem muzyka kościelnego jest prowadzenie śpiewu wiernych w czasie Mszy Świętej i w czasie nabożeństw. Muzykę w kościele tworzą i wykonują nie tylko organiści. Są przecież schole, kantorzy, chóry, zespoły młodzieżowe i dziecięce. Coraz częściej odbywają się koncerty muzyki chrześcijańskiej, pełnej wpływów bliskiego mojemu sercu i uchu jazzu, rocka, muzyki gospel oraz hip-hopu. Poprzez takie formy muzykalny chrześcijanin może znaleźć w Kościele przestrzeń do wielbienia Boga swoją sztuką.