Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o muzykę kościelną

Hanna Puchalska
Fot.

Odpowiada Leszek Ranz, organista w parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu, muzyk jazzowy

 

Odpowiada Leszek Ranz, organista w parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu, muzyk jazzowy

 

Czym charakteryzuje się muzyka kościelna?

- To muzyka, która służy wzbogaceniu modlitwy Kościoła. Podkreśla słowa modlitwy oraz gesty liturgii. Przez piętnaście wieków muzyką kościelną był śpiew gregoriański – integralnie związany z łacińskimi tekstami liturgicznymi. Po Soborze Watykańskim II reforma liturgiczna zezwoliła na wprowadzenie innych śpiewów, również w językach narodowych.

 

Kto pełni funkcję organisty?

- Wolę używać określenia „muzyk kościelny”, gdyż słowo organista oznacza tych muzyków, którzy są koncertującymi wirtuozami organów i grają muzykę organową, niekoniecznie sakralną. Funkcję muzyka kościelnego pełnią ci, którzy  zaczęli posługę w Kościele. W Poznaniu wiedzę potrzebną do bycia muzykiem kościelnym można zdobyć m.in. w Archidiecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej i na Wydziale Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej. Bardzo ważne jest, by osoba grająca w świątyni posiadała właściwe wykształcenie. Nie wystarczą kwalifikacje muzyka, potrzebna jest również wiedza na temat liturgii, Pisma Świętego oraz historii muzyki kościelnej. W czasie liturgii muzyk kościelny nie powinien koncertować, a raczej zadbać o zgodność pieśni z treścią liturgii Słowa.

 

Jakie jest zadanie muzyka kościelnego?

- Zadaniem muzyka kościelnego jest prowadzenie śpiewu wiernych w czasie Mszy Świętej i w czasie nabożeństw. Muzykę w kościele tworzą i wykonują nie tylko organiści. Są przecież schole, kantorzy, chóry, zespoły młodzieżowe i dziecięce. Coraz częściej odbywają się koncerty muzyki chrześcijańskiej, pełnej wpływów bliskiego mojemu sercu i uchu jazzu, rocka, muzyki gospel oraz hip-hopu. Poprzez takie formy muzykalny chrześcijanin może znaleźć w Kościele przestrzeń do wielbienia Boga swoją sztuką.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki