Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o pracę leśniczego

Hanna Puchalska
Fot.

Odpowiada Ireneusz Kamiński leśniczy leśnictwa miejskiego Poznań-Zieliniec


 

Odpowiada Ireneusz Kamiński – leśniczy leśnictwa miejskiego Poznań-Zieliniec

 

Na czym polega praca leśniczego?

 

- Praca leśniczego polega przede wszystkim na chronieniu lasu. Leśniczy stara się, żeby las przetrwał jak najdłużej, tak aby następne pokolenia mogły czerpać z niego korzyści. Co więcej, leśnik zabezpiecza las przed niszczycielską działalnością człowieka. Wyznacza miejsca i ścieżki, z których może korzystać człowiek. Kolejnym zadaniem leśniczego jest hodowla i ochrona lasu pod względem przyrodniczym, troska o wszystkie rośliny i zwierzęta mieszkające w lesie. Leśniczy powinien zdawać sobie sprawę, że działania, jakie podejmuje, w lesie będą miały skutki przez najbliższe tysiąc lat.

 

Jak można zostać leśniczym?

 

- Osoba, która chce zostać leśniczym, przede wszystkim musi ukończyć szkołę, najlepiej o profilu przyrodniczym. Wiele różnych szkół kształci przyszłych leśników. Są to technika, szkoły zawodowe, również szkoły wyższe. W Polsce funkcjonują trzy państwowe szkoły wyższe zajmujące się kształceniem leśników. Należą do nich Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Akademia Rolnicza w Krakowie oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Leśniczy powinien dodatkowo posiadać zmysł artystyczny, gdyż praca wśród przyrody często wymaga pewnego artyzmu.

 

O czym powinien pamiętać każdy udający się do lasu?

 

- Przede wszystkim należy pamiętać, że las jest domem dla roślin i zwierząt. Nie wolno zachowywać się głośno, śmiecić czy wjeżdżać samochodem w miejsca nieprzystosowane do tego. Praca leśnika jest często żmudna i długo czeka się na jej efekty, dlatego nie powinno się przeszkadzać leśniczemu w jego pracy.

 

Rozmawiała

Hanna Puchalska

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki