Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o Dzień Dziecka

Dominika Winiecka
Fot.

Odpowiada: Renata Piosik, wolontariuszka w świetlicy Na Pięterku przy Fundacji Pomocy Samotnej Matce Pro Vita

Odpowiada: Renata Piosik, wolontariuszka w świetlicy „Na Pięterku” przy Fundacji Pomocy Samotnej Matce „Pro Vita”

 

Od kiedy obchodzi się Dzień Dziecka?

 

– Początki historii tego święta sięgają lat 20. ubiegłego wieku. Wtedy to Liga Narodów przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka. W 1959 roku na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom zapisano m.in. takie słowa: „Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”. Dzięki tym działaniom dziś nikt nie kwestionuje prawa dziecka do życia, rozwoju, nauki i miłości.

 

Czyli świętują nie tylko polskie dzieci?

 

– Tak. Tyle tylko, że w Polsce i w większości krajów słowiańskich Dzień Dziecka obchodzi się 1 czerwca. ONZ podobne święto ma 20 listopada, mali Francuzi 6 stycznia, a Turcy pod koniec kwietnia. Tak więc jest to tradycja o międzynarodowym zasięgu, mimo różnych terminów tego święta.

 

Jak obchodzi się ten dzień współcześnie?

 

– Najczęściej dzieci dostają coraz to droższe zabawki, gry komputerowe, odtwarzacze mp3, choć bardzo popularne są również różne festyny i wycieczki. Zdarza się niestety, że rodzice wolą obdarowywać je wyszukanymi prezentami, niż spędzić z nimi czas. Nie wszystkich rodziców stać na to, by zapewnić dzieciom tyle rozrywek. Jako wolontariuszka wiem, jaką radość może sprawić zorganizowana specjalnie dla nich niespodzianka. Na szczęście zawsze znajdują się sponsorzy oraz osoby gotowe poświęcić swój czas i siły. A dzieci potrafią to docenić. Szczególnie, jeśli nie wyniosły z domu negatywnych cech, np. pychy, tylko miłość rodziców.


Co Dzień Dziecka daje organizatorom?

 

– Corocznie takie przedsięwzięcie pozwala zobaczyć na twarzach dzieci malujący się uśmiech. Nawet najmniejsza niespodzianka sprawia im ogromną radość, a im więcej ludzi się angażuje, tym więcej możemy zrobić i bardziej je zaskoczyć. Wspólna zabawa to nie tylko przyjemność, ale i w pewien sposób powrót do lat dziecinnych. Możemy przypomnieć sobie, jak na świat patrzy się, gdy ma się kilka lat. I w czasie gier, i zabaw w Dniu Dziecka możemy docenić pomysłowość, wyobraźnię, zapał i rozpierającą młodszych energię.

 

Rozmawiała: Dominika Winiecka

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki