Logo Przewdonik Katolicki

Spotkanie przy HERbacie

Renata Krzyszkowska
Fot.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki zorganizowała niedawno w Poznaniu kolejne warsztaty z cyklu Spotkanie przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi.

 

Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” zorganizowała niedawno w Poznaniu kolejne warsztaty z cyklu „Spotkanie przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi”. Poznań był kolejnym po Olsztynie przystankiem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Przedstawicielek Stowarzyszeń „Amazonki”.

W Polsce co roku na nowotwór piersi zapada 10 tysięcy kobiet, umiera 5 tysięcy – to prawie tyle, ile mieszkań liczy poznańskie Osiedle Kopernika. Inspiracją do powstania cyklu „Spotkań przy HERbacie” jest niedostateczna wiedza na temat najnowszych metod leczenia rozsianego raka piersi. – Dla nas, pacjentów, ciągłe dokształcanie się jest bardzo istotne. Nie zawsze jest to jednak możliwe podczas wizyty u lekarza – mówi Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. – Obecnie dysponujemy najnowocześniejszymi lekami wybiórczo działającymi na komórkę nowotworową – są to tak zwane terapie celowane. Część z tych leków może być stosowana tylko w warunkach szpitalnych. Obecnie duże nadzieje zarówno lekarze, jak i pacjentki wiążą z najnowszym lekiem z tej grupy, który stosowany jest doustnie. Pozwala to na prowadzenie leczenia w warunkach domowych. O tej nowej formie leczenia pacjentki powinny wiedzieć. Nabyta podczas warsztatów wiedza pozwoli im śmielej dopytywać swojego lekarza o najbardziej optymalną w ich przypadku metodę leczenia – stwierdza dr Krzysztof Rożnowski z Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który prowadził spotkanie.

 

Co to jest ErbB2 (HER2)?

 

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp  w zrozumieniu zaburzeń molekularnych, które odpowiadają za rozwój raka piersi. Największym zainteresowaniem wśród badaczy cieszy się grupa receptorów ErbB2 HER2, ponieważ uważa się, że w przypadku tej grupy rokowania w chorobie są najgorsze. ErbB2 (HER2) jest odpowiedzialny za wzrost, podział i procesy naprawcze w komórkach i występuje normalnie w komórkach ludzkich. W komórkach nowotworowych może dojść do zwiększenia ilości genu kodującego ten receptor. Uważa się, że ok. 30 proc. z rozpoznanych raków piersi ma zbyt wiele kopii tego genu, co powoduje zwiększoną ilość receptora ErbB2 (HER2) - na powierzchni komórek raka. Wtedy mamy do czynienia z tzw. nadekspresją ErbB2 HER2.

To z kolei może doprowadzić do szybszego wzrostu raka i przebieg choroby będzie miał bardziej agresywny charakter. Oznaczenie i znajomość receptora ErbB2 (HER2) jest bardzo ważnym sygnałem dla onkologów co do wyboru optymalnej terapii.

 

Czym są terapie celowane w leczeniu raka piersi?

 

Medycyna w ostatnich latach znalazła nową broń do walki z komórkami rakowymi.

Są to tzw. terapie celowane. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu istotnych procesów zachodzących w komórce nowotworowej, niezbędnych dla jej funkcjonowania i namnażania. Dzięki temu można uzyskać spowolnienie procesu chorobowego,

a w niektórych przypadkach nawet długotrwałe cofnięcie się objawów nowotworu.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki