Logo Przewdonik Katolicki

NIE nowotworom u dzieci

Renata Krzyszkowska
Fot.

Choroby nowotworowe stanowią drugą, po zatruciach i wypadkach, przyczynę zgonów u najmłodszych. Co roku odnotowuje się ok. 1200 nowych zachorowań, i liczba ta niestety cały czas rośnie.

 

W początkowym etapie choroby całkowite wyleczenie jest możliwe w ponad 90 procentach przypadków. Niestety w Polsce choroby nowotworowe u dzieci bardzo rzadko są rozpoznawane we wczesnym stadium. Szacuje się, że tylko 8 proc. nowotworów u najmłodszych rozpoznawanych jest w pierwszym okresie zaawansowania. W Europie Zachodniej odsetek ten wynosi 25 procent.

Trudność polega m.in. na tym, że rozwój nowotworu u dzieci przebiega bardzo szybko. U dorosłych podwojenie liczby komórek nowotworowych następuje w okresie ok. 3 miesięcy, u dzieci w ciągu trzech tygodni, a czasem nawet jednego dnia. Dodatkową trudnością jest nieswoistość objawów. Np. poranne bóle głowy i mdłości sugerują raczej kłopoty z przewodem pokarmowym niż guza mózgu, bóle nóg raczej kojarzą się z tym, że kości rosną, a nie z ostrą białaczką. Proste badanie krwi, wykonanie zdjęcia RTG lub badania USG może pomóc szybko postawić diagnozę. Ważne zatem, by rodzice nie zwlekali z wizytą u lekarza, ale szybko zgłaszali wszystko, co tylko ich zaniepokoi w stanie dziecka. Czujność powinni zwiększyć też lekarze pierwszego kontaktu i nie zwlekać ze skierowaniem dziecka na dalsze badania pomocne w rozstrzygnięciu czy zgłaszane objawy mają związek z chorobą nowotworową, czy też nie.

 

 

 

 

Objawy świadczące o zaburzeniach, o których niezwłocznie trzeba powiedzieć lekarzowi, mogą pojawić się już nawet w pierwszym miesiącu życia dziecka. Oto niektóre z nich:

– drżenie mięśni kończyn

– zaciskanie pięści

– wysoki ton krzyku

– nieregularny oddech

– chroniczny kaszel

– nieprzybieranie na wadze

– wzmożone napięcie mięśniowe

– krwawienie z naturalnych otworów ciała

– obrzęk twarzy lub kończyny

– powiększenie obwodu brzucha czy głowy

– asymetria okolic kręgosłupa

– poranne wymioty

– różnego rodzaju bóle

– guzki czy zmiany na skórze

– powiększone węzły chłonne

Sygnałem ostrzegawczym może też być utrata chęci do zabawy, narastające zmęczenie, senność czy zmiana zachowania, jak apatia czy agresja.

 

 

 

 

Najczęściej występujące u dzieci rodzaje nowotworów (dane w procentach, według U.S.Surveillance, Epidemiology)

 

– białaczki – 30

– guzy centralnego układu nerwowego – 19

– chłoniaki – 13

– nerczak zarodkowy (nephroblastomma, guz Wilmsa) – 7

– nerwiak zarodkowy współczulny (neuroblastoma) – 7

– nowotwory tkanek miękkich – 7

– nowotwory kości – 5

– siatkówczak (retinoblastoma) - 3

– nowotwory wątroby – 1

– inne – 8

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki