Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o „Młodzi pytają”

Szymon Puchalski
Fot.

Czym kierowaliśmy się, szukając pomysłów na wywiady? Z założenia nasza rubryka w Przewodniku Młodych miała być zwięzła, temat konkretny, a wypowiedzi rozmówców, tak jak i pytania, krótkie i proste. Często zdarzało się, że nie mogliśmy wyczerpać tematu, ale za to czytelnik mógł poszukiwać więcej informacji...









Czym kierowaliśmy się, szukając pomysłów na wywiady?


 – Z założenia nasza rubryka w „Przewodniku Młodych” miała być zwięzła, temat konkretny, a wypowiedzi rozmówców, tak jak i pytania, krótkie i proste. Często zdarzało się, że nie mogliśmy wyczerpać tematu, ale za to czytelnik mógł poszukiwać więcej informacji związanych z problemem poruszonym w wywiadzie. Szukając pomysłów na wywiady, nie ograniczaliśmy się w zasadzie żadnymi kryteriami. Chcieliśmy, żeby temat dotyczył kręgu zainteresowań naszych rówieśników. Były to zarówno problemy obecne we współczesnym Kościele (np. kwestia dyspens czy antykoncepcji), jak i takie, które wiązały się z aktualnymi wydarzeniami lub okresami roku (np. matura czy tradycje bożonarodzeniowe). Niektóre pomysły rodziły się na bieżąco, inne, szczególnie te związane np. z okresem liturgicznym, planowaliśmy z wyprzedzeniem. Pytaliśmy o wszystko, czym mogą interesować się młodzi ludzie – tacy jak my.


Kim byli ludzie, z którymi przeprowadzaliśmy rozmowy?


 – Poszukując osób, z którymi chcieliśmy przeprowadzić wywiad, staraliśmy się, aby były specjalistami w swojej dziedzinie. Pytaliśmy księży, zakonników, wykładowców akademickich, ale i ludzi świeckich, którzy wykonują różne zawody, działają w różnych organizacjach, ruchach albo po prostu mają odpowiednią wiedzę na zadany przez nas temat. Nieważny był wiek rozmówcy. Przez półtora roku pytaliśmy zarówno doświadczonych polityków, jak i młodych kształcących się uczniów. Liczy się wiedza i kompetencja w temacie.


Co w redagowaniu rubryki sprawiało najwięcej trudności?


 – Najwięcej trudności sprawiało często wybranie z wypowiedzi naszego rozmówcy kilku najistotniejszych kwestii. Zdarzało się nierzadko, że osoba, z którą rozmawialiśmy, chciała ująć dany problem z różnych stron, jak najbardziej obiektywnie i obszernie. Jednak nasza rubryka pozwalała wyłącznie na ukazanie problemu z jednej konkretnej perspektywy, bez wchodzenia w szczegóły.






Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki