Logo Przewdonik Katolicki

Szkoła nowej ewangelizacji

Patryk A. Nachaczewski
Fot.

Czym są szkoły nowej ewangelizacji? W sensie ścisłym szkoły nowej ewangelizacji nie są ruchem Kościoła Katolickiego, ale jak nazwa wskazuje, siecią szkół, które działają zgodnie z międzynarodowym programem o nazwie Redemptoris Missio. Praca ich skupia się na trzech aspektach: głoszeniu kerygmatu, posłudze charyzmatami oraz budowaniu wspólnoty....

 

Czym są szkoły nowej ewangelizacji?

W sensie ścisłym szkoły nowej ewangelizacji nie są ruchem Kościoła Katolickiego, ale jak nazwa wskazuje, siecią szkół, które działają zgodnie z międzynarodowym programem o nazwie „Redemptoris Missio”. Praca ich skupia się na trzech aspektach: głoszeniu kerygmatu, posłudze charyzmatami oraz budowaniu wspólnoty. Początki szkół sięgają czasów działalności Jose Prado Floresa, meksykańskiego ewangelizatora, który założył pierwszą szkołę. W Polsce szkoły nowej ewangelizacji działają od 1995 roku. Głównym ośrodkiem jest Centrum Modlitwy i Ewangelizacji w Kielcach, jednak każda szkoła działa autonomicznie i w sposób bezpośredni podlega ordynariuszowi diecezji, na terenie której się znajduje.

Celem szkół jest przede wszystkim służba ruchom, stowarzyszeniom i organizacjom katolickim poprzez prowadzenie kursów ewangelizacyjnych, a więc zamkniętych rekolekcji, podczas których uczestnik oprócz wykładów ma możliwość czynnego zaangażowania w modlitwę i pracę. Każdy kurs oprócz przekazania określonej partii wiedzy ma za zadanie poruszyć serce uczestników .

 

Kto może zostać uczniem SNE?

Uczestnikiem kursu może zostać każdy, kto wyraża taką wolę. Prowadzone kursy przeznaczone są zarówno dla ludzi, których wiara nie jest ugruntowana (kurs „Filip”), jak i dla osób zaangażowanych w życie wspólnot i grup duszpasterskich.. Uczestnik kursu „Filip” ma odkryć osobistą przyjaźń z Bogiem. Pozostałe kursy mają umocnić w wierze uczestnika, a także dać mu konkretne narzędzia do ewangelizacji. Dobrze jest, gdy osoba uczestnicząca w kursach związana jest  ze wspólnotą parafialną lub ponadparafialną.

 

Kim są prowadzący kursy?

Osoby  prowadzące zaangażowane są w pracę szkoły nowej ewangelizacji. Każdy z nich, by mógł wziąć udział w prowadzeniu kursu, najpierw sam w nim bierze aktywny udział. Bardzo ważna jest też permanentna formacja osób angażujących się w ewangelizację zarówno duchowa, intelektualna, jak i pastoralna.

Rozmawiał:

Patryk A. Nachaczewski

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki