Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Do ćwierć miliona katolickich szkół i placówek oświatowych na świecie uczęszczają 42 miliony uczniów. Poinformowano o tym w watykańskim Biurze Prasowym podczas prezentacji dokumentu zatytułowanego Wspólne wychowanie w szkole katolickiej. Misja, którą dzielą osoby konsekrowane i wierni świeccy, przygotowanego przez Kongregację Wychowania Katolickiego. W spotkaniu...

» Do ćwierć miliona katolickich szkół i placówek oświatowych na świecie uczęszczają 42 miliony uczniów. Poinformowano o tym w watykańskim Biurze Prasowym podczas prezentacji dokumentu zatytułowanego „Wspólne wychowanie w szkole katolickiej. Misja, którą dzielą osoby konsekrowane i wierni świeccy”, przygotowanego przez Kongregację Wychowania Katolickiego. W spotkaniu wzięli udział prefekt tej dykasterii, kard. Zenon Grocholewski i jej podsekretarz, ks. prałat Angelo Vincenzo Zani.

» Władze chińskie oskarżyły XIV dalajlamę o łamanie tradycji buddyzmu tybetańskiego. W wywiadzie dla japońskiego dziennika „Sankei Shimbun” 72-letni przywódca Tybetańczyków oświadczył, że jest gotów jeszcze za życia przeprowadzić wybór swego następcy, aby w ten sposób uniemożliwić Chinom wtrącanie się w sprawy religijne Tybetu.

» Sąd Najwyższy w stanie Teksas uznał, że zabicie płodu – bez względu na jego wiek – może być sądzone jak morderstwo. Jednak prawo to nie będzie miało zastosowania w przypadku aborcji, na którą zdecyduje się matka nienarodzonego dziecka.

» Dziesięcioletnia Elisabeth Nemec, uczennica z Bad Ischl, przywiezie w tym roku Betlejemskie Światło Pokoju. Dziewczynka została wyróżniona za to, że podjęła szybkie działania, ratując w ten sposób życie swojej matki. Rodzina Nemeców prowadzi specjalistyczne gospodarstwo rolne, zajmujące się hodowlą bydła koło Bad Ischl. We wrześniu br. dziewczynka wraz z matką pasła stado na alpejskiej łące położonej na wysokości 1400 m. Matkę ukąsiła osa, co spowodowało zagrażający życiu wstrząs alergiczny. Elisabeth wezwała przez telefon komórkowy pogotowie, opisała stan matki oraz miejsce, w którym się znajdowały. W uznaniu za ratowanie życia dziewczynka została wyróżniona jako „dziecko światła pokoju”. Zostanie ono zapalone 26 listopada w betlejemskiej Grocie Narodzenia, a następnie przewiezione do Austrii. Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie po raz 22. Ten symbol pokoju zapłonie w 25 krajach europejskich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki