Logo Przewdonik Katolicki

Dla Janka Muzykanta

Marcin Jarzembowski
Fot.

Caritas Diecezji Toruńskiej po raz kolejny realizuje projekt stypendialny pod nazwą Fundusz dla Janka Muzykanta. Jest on skierowany do uzdolnionej młodzieży ze wsi oraz miast całej Polski, która z przyczyn ekonomicznych lub społecznych ma utrudniony dostęp do nauki na poziomie ponadgimnazjalnym i wyższym. Caritas wspiera edukację młodych od 2000 roku. Placówka współpracuje...

Caritas Diecezji Toruńskiej po raz kolejny realizuje projekt stypendialny pod nazwą „Fundusz dla Janka Muzykanta”. Jest on skierowany do uzdolnionej młodzieży ze wsi oraz miast całej Polski, która z przyczyn ekonomicznych lub społecznych ma utrudniony dostęp do nauki na poziomie ponadgimnazjalnym i wyższym.

Caritas wspiera edukację młodych od 2000 roku. Placówka współpracuje z parafiami, szkołami, samorządami oraz liczną grupą darczyńców.

Szansa dla ukrytych talentów
Każdego roku z pomocy korzysta ponad sto osób, które mieszkają w bursach szkolnych w Brodnicy i Grudziądzu oraz w bursie akademickiej w Przysieku. – Koszt utrzymania tylko grupy przebywającej w Przysieku wynosi rocznie około dwustu tysięcy złotych. Jako Caritas gwarantujemy młodym ludziom spokojną naukę. Chcieliśmy dotrzeć do tych, którzy ze względu na brak środków, mają problemy z podjęciem decyzji o studiach. Myślę, że udało nam się odnieść sukces. W tym roku ogłosiliśmy kolejny nabór, który wciąż jest otwarty – powiedział ks. prałat Daniel Adamowicz.

Na początku do Caritas wpływało ponad czterysta wniosków z całej Polski. Obecnie ta liczba spada. – To oznacza, że warunki życia na wsi zdecydowanie się poprawiają. Część osób woli również mieszkać w zwykłych akademikach. Te osoby, które do nas trafiają, są traktowane jako pewna elita. Oprócz socjalnego zabezpieczenia chcemy ich wychowywać, żeby byli dobrze przygotowani do życia. Tutaj jest radość, entuzjazm i zabawa. To wszystko, czego potrzebuje młody człowiek – dodał dyrektor toruńskiej Caritas.

Okazja do usamodzielnienia
Założeniem realizowanego projektu jest to, że pięćdziesiąt procent uczestników odchodzi, a na ich miejsce są przyjmowane kolejne osoby. – Żegnamy osoby, które wykazały najwyższą samodzielność i radzą sobie same. To są studenci, którzy w ciągu roku akademickiego dorabiają – są na stażu lub są zatrudnieni na umowę o pracę. Żegnamy i tych, którzy są dotknięci „syndromem bezdomnego” i wychodzą z założenia, że skoro są biedni, to wszystko im się należy. Walczymy z taką mentalnością. Na wszystko trzeba sobie zasłużyć. Trzeba podjąć wysiłek i pracę nad sobą. Jeżeli ktoś z takiej możliwości nie korzysta, to szkoda naszego wysiłku – zakończył ks. prałat Daniel Adamowicz.

Stypendium to pomoc udzielana wybranym kandydatom poprzez nieodpłatne miejsca w bursach. Decyzja o przyjęciu do bursy jest udzielana na rok. Ubiegać się mogą o nią osoby, które spełniają kryteria określone w regulaminie funduszu. Mieszkańcy mają zapewnione całkowite wyżywienie. Mogą również korzystać z dodatkowych lekcji angielskiego oraz profilaktyki uzależnień. Bursa w Osieku zapewnia komfortowe warunki. Młodzież mieszka w małych pokojach. Jest również kawiarenka, sale konferencyjne oraz dostęp do Internetu. „Fundusz dla Janka Muzykanta” można wesprzeć poprzez przekazanie na ten cel środków, fundowanie stypendium konkretnym młodym ludziom oraz pracę wolontariacką.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki