Logo Przewdonik Katolicki

pod red. ks. Marka Starowieyskiego: "Apokryfy Nowego Testamentu Tom II - Apostołowie"

Natalia Budzyńska
Fot.

Apokryfy Nowego Testamentu Tom II Apostołowie Pod redakcją ks. Marka Starowieyskiego WAM 2007 We wstępie do tego imponującego dzieła ks. Marek Starowieyski z żalem pisze, że polska nauka teologia i nauki humanistyczne ignorują legendę apostołów i nie zajmują się niemal w ogóle apokryfami opowiadającymi o nich. Ukazujące się od czasu do czasu tłumaczenia...

Apokryfy Nowego Testamentu Tom II – Apostołowie
Pod redakcją ks. Marka Starowieyskiego
WAM 2007


We wstępie do tego imponującego dzieła ks. Marek Starowieyski z żalem pisze, że polska nauka – teologia i nauki humanistyczne – ignorują legendę apostołów i nie zajmują się niemal w ogóle apokryfami opowiadającymi o nich. Ukazujące się od czasu do czasu tłumaczenia utworów apokryficznych, umieszczane w różnych pismach teologicznych, były w środowisku najczęściej zupełnie pomijane i nie interesowano się nimi. A jest to materiał nie tylko ogromny, ale i niezmiernie interesujący. Apokryfy znajdujące się w dwóch grubych tomach, wydanych właśnie przez Wydawnictwo WAM, wymagały aż trzydziestu lat pracy: nie chodziło tylko przecież o tłumaczenie, ale i o przygotowanie wstępów i opracowanie całości.

Apokryficzne Dzieje Apostolskie nie mają wiele wspólnego z kanonicznymi. Punktem wyjścia są słowa Jezusa: „I będziecie mi świadkami w całej Judei i Samarii i aż po krańce ziemi”, tyle że te apokryficzne skupiają się na ostatnim członie, na „krańcach ziemi”. Opisują więc działalność poszczególnych apostołów w różnych miejscach świata, zajmują się ich podróżami, niemal zawsze zakończonymi męczeńską śmiercią.

Apokryficzne Dzieje Apostolskie pojawiły się w drugiej połowie II wieku. Na przełomie II i III wieku powstało pięć wielkich Dziejów: Piotra, Pawła, Jana, Andrzeja i Tomasza. Ojcowie Kościoła wspominają o tym, że były wykorzystywane przez różne grupy heretyckie: pryscylian i manichejczyków. Podczas lektury tych apokryficznych opowieści o dziejach konkretnych apostołów zauważamy, że obdarzeni są oni cudownymi mocami. Wędrują po fantastycznych krainach, przemieszczają się z miejsca na miejsce i zawsze towarzyszy temu jakiś nowy epizod. Im późniejszy apokryf, tym więcej cudów wydarza się podczas wędrówki. Nie sposób nie wspomnieć o wyczerpujących artykułach i wstępach związanych z postaciami apostołów, które zawierają obie części tego wydania.

Dzięki niezwykłej pracy uczonych i ks. Marka Starowieyskiego otrzymujemy komplet apokryfów Nowego Testamentu, dzieło, które znacznie poszerza wiedzę na temat chrześcijańskiej tradycji i kultury.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki