Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Po długiej chorobie zmarł 26 października w wieku 91 lat w londyńskim ośrodku opieki w Kingston prof. Jerzy Pietrkiewicz (ps. Peterkiewicz), nestor polskiej emigracji, wybitny poeta i prozaik, historyk literatury, zasłużony tłumacz na język angielski m.in. poezji Jana Pawła II. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się 26 października w Mińsku z nowo mianowanym...

» Po długiej chorobie zmarł 26 października w wieku 91 lat w londyńskim ośrodku opieki w Kingston prof. Jerzy Pietrkiewicz (ps. Peterkiewicz), nestor polskiej emigracji, wybitny poeta i prozaik, historyk literatury, zasłużony tłumacz na język angielski m.in. poezji Jana Pawła II.

» Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się 26 października w Mińsku z nowo mianowanym metropolitą mińsko-mohylewskim abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem. W spotkaniu z głową państwa wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski na Białorusi abp Martin Vidović oraz prawosławny metropolita miński i słucki, patriarszy egzarcha Białorusi Filaret.

» Już 400 tys. osób należy do ruchu Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, który na początku października br. zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o włączenie do Kościoła katolickiego. Według amerykańskiej agencji katolickiej CNS, Kongregacja Nauki Wiary potwierdziła otrzymanie pisma w tej sprawie. Członkowie ruchu mieszkają w Irlandii oraz w 12 innych krajach Afryki, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Powstał on jako reakcja na decyzję Kościoła anglikańskiego o udzielaniu święceń kobietom, uznaną za sprzeczną zarówno z Pismem Świętym, jak i Tradycją.

» W Indiach po raz kolejny doszło do brutalnego ataku fundamentalistów hinduistycznych na chrześcijan. 26 października w Raseli w stanie Madhja Pradeś grupa aktywistów poważnie pobiła kijami pięć sióstr klaretynek, które wracały do klasztoru z domu swego kierowcy, gdzie wspólnie odmawiały Różaniec. Obecnie znajdują się w szpitalu. Fundamentaliści oskarżają siostry o nawracanie na katolicyzm lokalnej ludności.
Przedstawiciele diecezji Indore, na terenie której doszło do incydentu twierdzą, że w ten sposób fanatycy próbują usprawiedliwić brutalność ataku na bezbronne zakonnice. Sprawcy zajścia mają poparcie polityczne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki