Logo Przewdonik Katolicki

Listy do redakcji

PK
Fot.

Problemy podczas Mszy św. PK40/2007 Rzeczywiście tak jak pisze ksiądz Wojciech, coraz trudniej o stosowne skupienie się na modlitwie nie tylko w samym kościele. Powodem są głównie uliczny zgiełk oraz codzienna krzątanina. I tak mija sporo czasu, zanim się choć trochę uspokoimy. Mogą być też osobiste przyczyny, które trochę trudno tu nazwać. Paradoksalnie, czasem łatwiej...

Problemy podczas Mszy św. „PK”40/2007
Rzeczywiście tak jak pisze ksiądz Wojciech, coraz trudniej o stosowne skupienie się na modlitwie nie tylko w samym kościele. Powodem są głównie uliczny zgiełk oraz codzienna krzątanina. I tak mija sporo czasu, zanim się choć trochę uspokoimy. Mogą być też osobiste przyczyny, które trochę trudno tu nazwać. Paradoksalnie, czasem łatwiej jest się wyciszyć na tzw. łonie natury.
Słowo Księdza nasuwa mi też inną ważną uwagę. W niektórych parafiach na Mszy praktykuje się czytanie Pisma Świętego przez młodzież, a nawet dzieci. Wiem, że to krytykują niektórzy księża, całkowicie zasadnie. Przykro stwierdzić, że teraz młodzi (również ministranci) nie umieją czytać, robią to niechlujnie i pewnie wtedy nie rozumieją, co czytają. Po drugie, to raczej dorosła osoba jako dojrzalsza powinna głosić Słowo Boże, chociaż bez sztucznej dyskryminacji. Efekt jest taki, że powstaje rozproszenie, może irytacja, nie mówiąc już o braku szacunku. Sam też mam trochę doświadczenia z młodzieżą. Kiedyś zastępowałem chorego nauczyciela w technikum. To był dość krótki okres czasu, ale zdążyłem poznać zasadniczy problem współczesnej edukacji.
Roman Kozłowski

Ważne informacje „PK”42/2007
W artykule o kardynale Adamie Kozłowieckim („PK”42/2007) zabrakło jakże ważnych dla nas „marynkarzy” informacji. W szczególności zabrakło poznańskiego, bardzo ważnego odcinka życiorysu ks. Kardynała. Zarówno ks. Kardynał, jak i jego starszy brat Czesław byli absolwentami Gimnazjum św. Marii Magdaleny (lata 1925-1929). Zachowała się korespondencja z Zarządem Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół Liceum św. Marii Magdaleny, chyba do roku 2006. W Poznaniu żyje Jego kolega z klasy, p. Zygfryd, i sądzę, że mógłby wiele opowiedzieć, gdyż Kardynał odwiedzał go w czasie pobytów w Poznaniu. Wiele informacji zawierają Kroniki Stowarzyszenia Marynkarzy (nr 3/1998, 6/2001 i 8/2003), m.in. rewelacyjny, moim zdaniem, list.
Henryk W.

Prośba „PK”42/2007
Chciałabym przyłączyć się do prośby pani Grażyny o zamieszczenie w „Przewodniku Katolickim” artykułu z fotografiami na temat Całunu z Manopello. Z wizerunkiem Pana Jezusa Chrystusa z Manopello zetknęłam się w prasie w 2006 roku. Od tego czasu, tj. dokładnie od czerwca 2006 r., mam otwartą gazetę na tej stronie z artykułem oraz zdjęciem. Ten wizerunek Pana Jezusa widnieje przed moimi oczami w codziennej modlitwie. Dzięki pewnemu osobistemu doświadczeniu stał on się bardzo bliski mojemu sercu. Jest piękny.
Magdalena W.

W związku z wieloma prośbami, skierowanymi do redakcji, dotyczącymi zamieszczenia artykułu o Całunie z Manopello w numerze 45 „Przewodnika Katolickiego” ukaże się publikacja na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki