Logo Przewdonik Katolicki

Gniazdo miłości

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Szaradowie niedaleko Szubina Caritas Diecezji Bydgoskiej otworzyła świetlicę środowiskową im. Jana Pawła II. W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, trzy razy w tygodniu, będą się odbywały zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych z terenów po byłych PGR-ach. Pomysł założenia świetlicy zrodził się kilka lat temu. Kiedy trafiłem do tej parafii, poruszył...

W Szaradowie niedaleko Szubina Caritas Diecezji Bydgoskiej otworzyła świetlicę środowiskową im. Jana Pawła II. W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, trzy razy w tygodniu, będą się odbywały zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych z terenów po byłych PGR-ach.

Pomysł założenia świetlicy zrodził się kilka lat temu. – Kiedy trafiłem do tej parafii, poruszył mnie wywiad, który ukazał się w lokalnej gazecie. Jedna z mieszkanek ubolewała, że dzieci nie mają żadnej świetlicy, nikt się nimi nie interesuje – są opuszczone i zaniedbane. Od tamtej chwili myślałem, jak temu zaradzić. Środowisko jest niełatwe. Składa się z rolników indywidualnych oraz tych, którzy utrzymywali się z PGR-ów – powiedział proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa, ks. Piotr Renkel. Świetlica powstała w miejscu starej plebanii. – Musieliśmy podjąć jakąś inicjatywę, żeby dzieci nie wychowywały się „na ulicy”. Ta myśl długo dojrzewała, aż w końcu narodziło się wspaniałe dzieło. Wcześniej we wsi było pomieszczenie, które mogłoby spełniać taką funkcję. Jednak uznaliśmy, że stworzenie świetlicy w cieniu kościoła to najlepsze wyjście – dodał kapłan.

Parafia liczy prawie półtora tysiąca wiernych. Od wielu lat działa przy niej Parafialny Zespół Caritas. Świetlica nosi imię Jana Pawła II. – Czytając testament Ojca Świętego, wiemy, jak bardzo pragnął żywych, a nie martwych pomników. Nasza świetlica jest tego przykładem. A nas napawa prawdziwą dumą – zakończył ks. Piotr Renkel.

Świetlica Caritas składa się z trzech pomieszczeń. Jedno z nich pełni funkcję sali komputerowej, kolejne – sali telewizyjnej. W ostatnim urządzono bibliotekę z prawdziwego zdarzenia. – Nasze działania były poprzedzone konsultacjami z przedstawicielami pomocy społecznej. Jako Caritas jesteśmy zawsze otwarci na takie inicjatywy. Wyposażyliśmy pracownię komputerową w osiem komputerów. Przekazaliśmy również regały do biblioteki oraz zestaw krzeseł. Jest to żywe oddziaływanie miłości – powiedział szef bydgoskiej Caritas. Zdaniem ks. prałata Wojciecha Przybyły, imię Jana Pawła II nie pojawiło się przypadkowo. – Papież zachęcał nas do tego, byśmy mieli odwagę żyć dla miłości. Ta świetlica jest darem, który zrodził się z potrzeby wielu serc. Jest wymowną troską o los dzieci i osób starszych – dodał ks. Przybyła.

W pracę z młodzieżą oraz starszymi będą zaangażowane nauczycielki, logopeda, pedagog oraz członkowie Parafialnego Zespołu Caritas. Parafia otrzymała również dotację z Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu, wygrywając jeden z konkursów. Poświęcenia świetlicy dokonał bp Jan Tyrawa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki