Logo Przewdonik Katolicki

Rekordowa kwota

Marcin Jarzembowski
Fot.

W ubiegłym roku bydgoska Caritas rozdysponowała pomoc rzeczową na kwotę ponad 9,5 miliona złotych. Znaczną część tej sumy (prawie 7,5 miliona) stanowiły lekarstwa pochodzenia niemieckiego i amerykańskiego, które trafiły m.in. do diecezji bydgoskiej, toruńskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i warszawsko-praskiej. To taki mały gest nowej diecezji na rzecz wielkiej rodziny Caritas w Polsce....

W ubiegłym roku bydgoska Caritas rozdysponowała pomoc rzeczową na kwotę ponad 9,5 miliona złotych. Znaczną część tej sumy (prawie 7,5 miliona) stanowiły lekarstwa pochodzenia niemieckiego i amerykańskiego, które trafiły m.in. do diecezji bydgoskiej, toruńskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i warszawsko-praskiej.

To taki mały gest nowej diecezji na rzecz wielkiej rodziny Caritas w Polsce. Wszak naszą ideą jest dzielenie się z potrzebującymi, a także innymi instytucjami, które tego wsparcia potrzebują – przyznał ks. prałat Wojciech Przybyła, dyrektor bydgoskiego oddziału.

Potrzeby stale rosną
Wśród darów rzeczowych znalazło się ponad 60 ton odzieży oraz 400 ton żywności unijnej. Caritas zaopiekowała się także najbardziej potrzebującymi – ponad 1,5 tysiąca dzieci skorzystało z letniego wypoczynku, ponad 300 osób w sposób systematyczny korzysta ze świetlicy środowiskowej, a kolejnych 400 bezrobotnych kształci się, uczęszczając na kurs języka niemieckiego i kurs komputerowy.

W 2005 roku Caritas razem ze Szpitalem Uniwersyteckim otworzyła oddział opieki paliatywnej, usprawniła funkcjonowanie Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, który spełnia wymogi ustawy o pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, a także świetlic dla najmłodszych. Caritas Diecezji Bydgoskiej wsparła pracę hospicjów w Złotowie i Sępólnie Krajeńskim, współdziałała również w akcjach międzynarodowych.

Bydgoska Caritas włączała się w akcje, które miały pomóc ofiarom różnych kataklizmów, w okresie Wielkiego Postu rozprowadzała Chlebki św. Antoniego, a także zorganizowała zbiórki żywności. Dzięki środkom pozyskanym w konkursach na dotacje w ubiegłym roku przeprowadziła aż 19 projektów.

Jeszcze większa mobilizacja
Na uwagę zasługuje plan, który ma być zrealizowany w tym roku. Niemałym wydarzeniem będzie otwarcie pierogarni, w której ciepły i tani posiłek będą mogli zjeść emeryci oraz renciści. Bydgoska centrala zapowiada rozwój Oddziału Opieki Paliatywnej oraz tworzenie Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas.

– Na pewno jest to rekordowa kwota, jakiej w historii bydgoskiej Caritas jeszcze nie było. Jednak chciałbym bardziej te 9,5 miliona przełożyć na radość ludzi i pomoc, a nie pokazywać tylko cyfry. Przed nami rok 2006 – nowe wyzwania, plany, jeszcze pełniejsza troska o ubogich. Dlatego serdecznie zapraszam do wsparcia modlitewnego i materialnego – zwłaszcza tych, którzy mogą dorzucić swój wdowi grosz na dzieła miłosierdzia – podkreślił ks. Przybyła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki