Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Barbara Sawic
Fot.

7 września w Turku tradycyjnie zatrzymał się pielgrzymujący do miejsc wielkich bitew drugiej wojny światowej konny oddział kawalerzystów 15. Pułku Ułanów Poznańskich (68 lat temu szlak bojowy pułku wiódł m.in. przez Turek). W godzinach porannych z gośćmi spotkał się przed Urzędem Miejskim burmistrz Turku Zdzisław Czapla i starosta turkowski Ryszard Bartosik. Ułani zostali...

» 7 września w Turku tradycyjnie zatrzymał się pielgrzymujący do miejsc wielkich bitew drugiej wojny światowej konny oddział kawalerzystów 15. Pułku Ułanów Poznańskich (68 lat temu szlak bojowy pułku wiódł m.in. przez Turek). W godzinach porannych z gośćmi spotkał się przed Urzędem Miejskim burmistrz Turku Zdzisław Czapla i starosta turkowski Ryszard Bartosik. Ułani zostali zaproszeni na obchody Święta Niepodległości w Turku. Następnie modlili się przed tablicami umieszczonymi na kościele NSPJ, upamiętniającymi poległych na wojnie. Proboszcz parafii ks. Marek Kasik podziękował im za wizytę ważną dla kultywowania tradycji i krzewienia historii, a na dalszą drogę udzielił błogosławieństwa.

» 9 września w par. św. Mikołaja Biskupa w Wierzchach, której proboszczem jest ks. Krzysztof Pietryga, odbyło się diecezjalne dziękczynienie Bogu za plony ziemi. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. bp W. Mering, który w homilii podkreślił konieczność postrzegania wszelkiej pracy przez pryzmat człowieczeństwa i miłości Chrystusowej. Wśród celebransów byli m.in.: wikariusz biskupi na rejon sieradzki ks. prał. Józef Nocny, kanclerz ks. dr Artur Niemira, rektor WSD we Włocławku ks. kan. dr Jacek Szymański, kapłani, którzy towarzyszyli delegacjom rolników ze swoich parafii. Do hasła „Z Maryją w rolniczym trudzie i powołaniu”, towarzyszącego dożynkom w całej Polsce odniósł się na zakończenie Mszy św. diecezjalny duszpasterz rolników ks. Radosław Nowacki.
Ks. biskup poświęcił wieńce dożynkowe, z których w konkursie nagrodzono trzy, z parafii: bł. Jerzego Matulewicza w Koninie, św. Katarzyny w Pęczniewie, Dobrego Pasterza i św. Mikołaja w Ślesinie.

» 17 września, podczas uroczystej gali w toruńskim Dworze Artusa, odbyło się wręczenie trofeów laureatom tegorocznej edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W gronie 400 gości podjętych przez marszałka Piotra Całbeckiego byli politycy, samorządowcy, artyści, przedstawiciele biznesu i świata nauki. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach: gospodarka, rolnictwo, ochrona środowiska, nauka i postęp techniczny, kultura, ochrona zdrowia, polityka społeczna i komunikacja społeczna. Przewodniczącym kapituły jest rektor UMK w Toruniu prof. Andrzej Jamiołkowski. Nagrodę w kategorii komunikacja społeczna otrzymał zespół Filii nr 2 przy ul. Kaliskiej 56 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku, za projekt „Kujawy – tu jest nasz dom”, znakomicie popularyzujący czytelnictwo książek o tematyce regionalnej. Gratulujemy sukcesu!

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki