Logo Przewdonik Katolicki

Sydney 2008: Duch Święty zstąpi na was

Wojciech Nowicki
Fot.

Światowy Dzień Młodzieży po raz pierwszy przenosi się na kontynent australijski. Tematem przyszłorocznego spotkania w Sydney będzie Duch Święty. Na motto XXIII Światowego Dnia Młodzieży Benedykt XVI wybrał ostatnie słowa Jezusa przed Wniebowstąpieniem: Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami. Dlaczego Papież wybrał temat...

Światowy Dzień Młodzieży po raz pierwszy przenosi się na kontynent australijski. Tematem przyszłorocznego spotkania w Sydney będzie Duch Święty.

 

Na motto XXIII Światowego Dnia Młodzieży Benedykt XVI wybrał ostatnie słowa Jezusa przed Wniebowstąpieniem: „Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami”. Dlaczego Papież wybrał temat Ducha Świętego? Bo wszechobecny Duch, Pan i Ożywiciel, który od Ojca i Syna pochodzi oraz który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę wciąż dla wielu jest „wielkim nieznanym”. Dlatego w dniach 15-20 lipca 2008 r. w Sydney młodzież całego świata będzie wraz z Papieżem „pogłębiała osobistą znajomość Ducha Świętego”. Jak to zrobić? Benedykt XVI odpowiada wprost: „Jest to możliwe dzięki sakramentom, ponieważ wiara rodzi się w nas i umacnia dzięki sakramentom, szczególnie sakramentom chrześcijańskiej inicjacji: Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii, które dopełniają się i są nierozerwalne”.

 

Do motta nawiązuje logo i hymn spotkania młodych w Sydney. W centrum logo umieszczony jest krzyż; jego biel oznacza, że Chrystus jest światłością świata. Krzyż jest chwalebnie uniesiony na tle czerwonego płomienia, który przypomina dzień Zesłania Ducha Świętego. Nie bez znaczenia jest też kolorystyka logo. Kolory: czerwony, żółty i pomarańczowy odwołują się do jedności Trójcy Świętej, ale przywołują też na myśl wnętrze kontynentu australijskiego. Niebieski kolor symbolizuje ocean oblewający Australię, wody chrztu św., morze ludzi oraz Maryję. Pomarańczowe elementy przypominają dach opery w Sydney, wskazując w ten sposób na gospodarza ŚDM.

 

Z kolei w refrenie hymnu Zmartwychwstały Chrystus zwraca się do młodych całego świata: „Alleluja, alleluja! Przyjmijcie Moc od Ducha Świętego! Alleluja, alleluja! Przyjmijcie Moc, aby być światłem dla całej ziemi”. Jak zauważa biskup Sydney Anthony Fisher OP hymn wskazuje na dialog pomiędzy Chrystusem a młodymi uczniami. W jednej ze zwrotek młodzi odpowiadają na Chrystusowe wołanie: „pójdziemy za Tobą na krańce ziemi”, „odpowiemy i wypełnimy Twą wolę”, „będziemy wiecznie świadczyć o Twym Miłosierdziu i niezawodnej miłości”, „uwielbiamy cię”.

 

Bp Fischer podkreśla inne istotne teologiczne aspekty hymnu. Według hierarchy hymn jest eucharystyczny, bo jest pieśnią adoracji, wyrażoną słowami: „Baranku Boży, uwielbiamy Cię, Święty, Święty, uwielbiamy Cię, Chlebie Życia uwielbiamy Cię, Emanuelu, uwielbiamy Cię”. Jest uniwersalny, tzn. katolicki, bo już w pierwszych słowach nawiązuje do jedności: „Wszystkie narody, wszystkie plemiona stają razem, by oddać Ci cześć”. Wreszcie hymn nawiązuje do poprzednich tematów ŚDM: „Emmanuel” (Rzym 2000), „Światłość świata” (Toronto 2002) i „Oddajemy Ci pokłon” (Kolonia 2005).

 

Pierwszy ŚDM odbył się w 1986 r., a ostatni w Kolonii w 2005 r. Na przyszłoroczne spotkanie zapisało się już 185 tys. młodych. To rekordowa liczba w historii ŚDM. W programie, oprócz spotkania Papieża z młodymi i wspólnej Mszy św., przewidziano również: Festiwal Młodych, pielgrzymkę Krzyża ŚDM oraz ikony Salus Populi Romani (tzn. Opiekunka Ludu Rzymskiego; jest to cudowny wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem), a w piątek Drogę Krzyżową.

 

Wojciech Nowicki

  


Modlitwa na XXIII Światowy Dzień Młodzieży

 

Boże, nasz Ojcze,
powierzamy Ci Światowy Dzień Młodzieży w Sydney w 2008 roku.
Prowadź i ochraniaj papieża Benedykta i wszystkich pasterzy Kościoła.
Natchnij i prowadź organizatorów ŚDM.
Zjednocz ich i strzeż w Twojej ojcowskiej miłości.
Amen.

Panie Jezu,
Któryś przed wniebowstąpieniem do Ojca, obiecał nam zesłać Ducha Świętego,
aby pomógł nam być Twoimi świadkami aż po krańce ziemi,
pobłogosław i pomnóż wysiłki wszystkich naszych współpracowników i wolontariuszy.
Pomóż nam nieść nasz krzyż i iść za Tobą w blasku niebieskiego Krzyża Południa.
Amen.

Duchu Święty,
Rozlej swoją Bożą łaskę na tę Wielką Ziemię Południa
i obdaruj nas nowym Zesłaniem Ducha.
Uczyń z tej ziemi miejsce gościnne dla młodych całego świata.
Napełnij młodych, którzy tutaj przybędą darem nowego życia, pogłębieniem wiary
oraz miłości wobec wszystkich.
Uczyń ich zdolnymi do zbudowania nowej cywilizacji życia, miłości i prawdy.
Spraw, aby stali się prawdziwymi świadkami Twojej mocy i łaski.
Amen.

Nasza Pani Krzyża Południa, Wspomożenie chrześcijan,
Módl się za nami.
Błogosławiona Mery MacKillop,
módl się za nami.


 

 

Drodzy młodzi, oczekuję was licznie w lipcu 2008 roku w Sydney. Będzie to opatrznościowa okazja, aby doświadczyć w pełni mocy Ducha Świętego. Przybądźcie jak najliczniej, aby być znakiem nadziei i cenną podporą dla wspólnot Kościoła w Australii, które przygotowują się, aby was przyjąć. Dla młodzieży kraju, który będzie nas gościć stanie się to wyjątkową sposobnością, by zsekularyzowanemu w wielu kierunkach społeczeństwu obwieścić piękno i radość Ewangelii. Australia, jak cała Oceania, potrzebuje odkrycia swoich chrześcijańskich korzeni. (…)

Na tym ostatnim etapie drogi, która prowadzi nas na XXIII Światowy Dzień Młodzieży, zapraszam was do poświęcenia czasu na modlitwę i na waszą formację duchową, abyście w Sydney mogli odnowić przyrzeczenia waszego Chrztu i waszego Bierzmowania. Wspólnie przywoływać będziemy Ducha Świętego, prosząc Boga z ufnością o dar odnowionej Pięćdziesiątnicy dla Kościoła i dla ludzkości trzeciego tysiąclecia.
Maryja, zjednoczona z Apostołami na modlitwie w Wieczerniku, niech wam towarzyszy w czasie tych miesięcy i niech wszystkim młodym chrześcijanom wyprosi nowe wylanie Ducha Świętego, który zapali wasze serca. Pamiętajcie: Kościół pokłada w was nadzieję! My Pasterze, w szczególności, prosimy, abyście kochali i uczyli kochać coraz bardziej Jezusa i wiernie Go naśladowali. Z tymi uczuciami błogosławię wszystkim z wielką miłością.

(fragmenty Orędzia Benedykta XVI na XXIII Światowy Dzień Młodzieży w Sydney)

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki