Logo Przewdonik Katolicki

Komórka dla dziecka

Bogna Białecka
Fot.

Marek (lat 14), zapisany na szereg zajęć, zawsze daje znać tacie, jeśli się przedłużają. Sylwia (lat 12), której rodzice pracują do późna, wysyła SMS-a, gdy tylko dotrze po lekcjach do domu. Czy wiesz, gdzie jest twoje dziecko? Wielu rodziców wie, np. dzięki usługom lokalizacyjnym, pozwalającym im błyskawicznie to sprawdzić. Telefony komórkowe mają wiele zalet, są niezastąpione...

Marek (lat 14), zapisany na szereg zajęć, zawsze daje znać tacie, jeśli się przedłużają. Sylwia (lat 12), której rodzice pracują do późna, wysyła SMS-a, gdy tylko dotrze po lekcjach do domu.

Czy wiesz, gdzie jest twoje dziecko? Wielu rodziców wie, np. dzięki usługom lokalizacyjnym, pozwalającym im błyskawicznie to sprawdzić. Telefony komórkowe mają wiele zalet, są niezastąpione w nagłych wypadkach. Pozwalają na oszczędność czasu w sytuacji, gdy rodzice mają odebrać dziecko z określonego miejsca, a zajęcia zostały skrócone lub się przedłużyły. Na wiele sposobów komórki ułatwiają życie rodzinie i czynią je bezpieczniejszym. Jednak...

Zagrożenia:
• Komórka nie służy wyłącznie do rozmów. Pozwala dziecku na robienie wielu rzeczy całkowicie poza kontrolą rodziców – wysyłanie SMS-ów, wykonywanie, przesyłanie i otrzymywanie zdjęć, wideo, ściąganie gier i grafiki z Internetu... Jednocześnie jest bardziej „osobista” niż np. komputer, dlatego przeglądanie jej zawartości jest najczęściej uznawane przez dziecko za pogwałcenie prywatności.

• Komórki pozwalają na utrzymywanie swych kontaktów w sekrecie. Jak wspomina siedemnastoletnia Ania: „Komórka była najważniejszym narzędziem zdobywania narkotyków. Wszystkich dilerów miałam w spisie telefonów, pod niewinnymi pseudonimami np. «Puchatek». Rodzice niczego nie podejrzewali”.

• Wielu nastolatków dostaje od kolegów SMS-em obelgi, propozycje seksualne, a także MMS-y z obscenicznymi scenami.

• Dostępnych jest wiele gier na komórki, których z pewnością nie pozwolilibyście pociechom mieć na komputerze domowym. To samo z tapetami i wygaszaczami ekranu.

• Telefon komórkowy w ręku dziecka jest łatwym i częstym łupem złodzieja.

• Wielu nastolatków jest uzależnionych od SMS-owania – dla niektórych oprócz uzależnienia psychicznego kończy się to bardzo bolesnym zespołem cieśni nadgarstka.

• Do tej pory nie jest znany wpływ promieniowania na rozwijający się mózg. I choć środowiska medyczne powtarzają, iż nie ma dowodów na szkodliwy wpływ telefonów komórkowych, zgodnie zalecają stosowanie słuchawek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki