Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Wśród siedemnastu działaczy opozycji demokratycznej na Górnym Śląsku, którzy otrzymali podczas uroczystości 27. rocznicy podpisania porozumień jastrzębskich odznaczenia państwowe, znalazł się też proboszcz katowickiej katedry ks. Stanisław Puchała. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych...

» Wśród siedemnastu działaczy opozycji demokratycznej na Górnym Śląsku, którzy otrzymali podczas uroczystości 27. rocznicy podpisania porozumień jastrzębskich odznaczenia państwowe, znalazł się też proboszcz katowickiej katedry ks. Stanisław Puchała. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”.

» Dominikanin o. Maciej Zięba został dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, ośrodka kulturalno-badawczego zajmującego się historią „Solidarności” oraz upamiętnianiem jej dziedzictwa wśród Polaków.

» Krzyż na Giewoncie, symbol góralskiej wiary, po 106 latach od jego postawienia, został wpisany na listę zabytków. Siedemnastometrowy krzyż postawili tu, z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego, na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego.

» Prawie 9 tys. sybiraków, ich rodzin, harcerzy i młodzieży szkolnej przeszło 7 września ulicami Białegostoku w VII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Jest on wyrazem pamięci o tych, którzy stracili życie na Syberii.

» 8 września minęła 290. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Uwieńczenie częstochowskiej Ikony koronami papieskimi odbyło się w 1717 r. z woli papieża Klemensa XI. Była to pierwsza ceremonia koronacji poza Rzymem, a sam obrzęd uważano za uznanie Bogarodzicy Maryi za Królową Polski.

» Kielczanie modlili się 9 września w intencji kilkudziesięciu tysięcy Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców w latach 1940-1944 na Stadionie Leśnym. Stoi tam pomnik Straceń, nazywany „kieleckim Katyniem”.

» Koncerty muzyki chrześcijańskiej i klasycznej oraz zbiórka pieniędzy na Dom Życia, czyli schronisko dla bezdomnych kobiet, towarzyszyły II Festiwalowi Życia „Abba Pater”, który odbył się 9 września w Kaliszu z inicjatywy tamtejszej Caritas.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki