Logo Przewdonik Katolicki

Bezbolesny powrót do szkoły

Bogna Białecka
Fot.

Choć trudno tak naprawdę zapewnić bezbolesny powrót dziecka do szkoły, można jednak pomóc mu od pierwszego dnia tak zorganizować naukę, by była efektywna. Kącik nauki Stwórzcie specjalne miejsce przeznaczone do uczenia się. Ustawcie tam dobrze oświetlone biurko i szafki, w których dziecko będzie mogło swobodnie ułożyć zeszyty, książki i pomoce. Kącik powinien być wolny od...

Choć trudno tak naprawdę zapewnić bezbolesny powrót dziecka do szkoły, można jednak pomóc mu od pierwszego dnia tak zorganizować naukę, by była efektywna.

Kącik nauki
Stwórzcie specjalne miejsce przeznaczone do uczenia się. Ustawcie tam dobrze oświetlone biurko i szafki, w których dziecko będzie mogło swobodnie ułożyć zeszyty, książki i pomoce. Kącik powinien być wolny od „rozpraszaczy” – telewizora, radia, itp. Jeżeli dziecko ma komputer, godne polecenia jest stworzenie osobnego „konta naukowego”, skąd dostępne są tylko aplikacje ułatwiające naukę (a niedostępne gry i Internet). Z większością dzieci można ustalić, by w czasie nauki korzystały tylko z tego konta, dzięki czemu nie kusi ich, by zrobić sobie przerwę na czat lub grę.

Kolorowy porządek
Nadajcie kolorowy kod każdemu przedmiotowi szkolnemu, tak by na pierwszy rzut oka było wiadomo, co jest czym. Zatem podręcznik i zeszyt do fizyki mogą być np. w okładkach pomarańczowych, do biologii w niebieskich. Ich miejsce na półce będzie oznaczone tym samym kolorem.

Wieczorne przygotowanie
Przy drzwiach wejściowych ustaw pudło lub półkę „szkolną”. Naucz dziecko, by każdego wieczoru ułożyło tam wszystkie rzeczy potrzebne następnego dnia, dzięki temu uniknie porannego rozgardiaszu.

Terminarz
Daj dziecku kalendarz z pustą stroną na każdy dzień. Naucz je, by każde zadanie domowe wpisywało pod dwiema datami – w dniu zadania i w dniu, na który jest zadane. Warto tam też wpisywać terminy testów. Dzięki temu o wiele łatwiej jest zaplanować naukę.

Rodzinne studiowanie
Ustalcie każdego dnia stałą porę na naukę. Warto, by dziecko zaczęło od przeczytania notatek zrobionych danego dnia w szkole. Dzięki temu szybko utrwali nabytą wiedzę, a osoby konsekwentnie stosujące tę metodę potwierdzają, że mniej muszą się uczyć później. Świetnie sprawdzającym się pomysłem jest „rodzinne studiowanie”, gdy w domu zapada cisza, a rodzice na przykład czytają literaturę fachową, sprawdzają rachunki, wykonują prace „papierkowe”. Daje to dziecku dodatkową motywację, gdyż czuje, że nauka jest w domu traktowana poważnie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki