Logo Przewdonik Katolicki

Ku czci św. Jacka

Błażej Tobolski
Fot.

Uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka Odrowąża, w 750. rocznicę jego śmierci, w miejscu jego urodzenia, Kamieniu Śląskim, zakończyły się 19 sierpnia. W Sumie pontyfikalnej uczestniczyli biskupi z diecezji opolskiej, gliwickiej i katowickiej i ok. 10 tys. wiernych. Św. Jacek w 1221 r. przyjął w Rzymie z rąk św. Dominika habit zakonny. Po powrocie do Polski osiadł przy kościele...

Uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka Odrowąża, w 750. rocznicę jego śmierci, w miejscu jego urodzenia, Kamieniu Śląskim, zakończyły się 19 sierpnia. W Sumie pontyfikalnej uczestniczyli biskupi z diecezji opolskiej, gliwickiej i katowickiej i ok. 10 tys. wiernych.

Św. Jacek w 1221 r. przyjął w Rzymie z rąk św. Dominika habit zakonny. Po powrocie do Polski osiadł przy kościele Świętej Trójcy w Krakowie, gdzie powstał pierwszy w Polsce konwent dominikanów. Zmarł 15 sierpnia 1257 r. w Krakowie. W 1527 r. został ogłoszony błogosławionym, a 67 lat później świętym. Jest patronem Polskiej Prowincji Dominikanów.

750. rocznicę śmierci swego patrona uczcili także poznańscy dominikanie. Uroczystą Mszę św. ku czci założyciela polskich dominikanów odprawił 19 sierpnia metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Zakończyła ona Triduum Jackowe. W kazaniu arcybiskup zacytował zdanie z testamentu świętego, który umierając, przykazał współbraciom: „Żebyście byli pokorni, mieli wzajemną miłość i zachowali dobrowolne ubóstwo”. – Jest to dziedzictwo najcenniejsze i dobro szczególnie cenne, które polskie pokolenia dominikańskie najłatwiej mogą utracić – przestrzegł współczesnych zakonników metropolita poznański.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki