Logo Przewdonik Katolicki

W służbie Chrystusowi z Maryją

Błażej Tobolski
Fot.

Niezwykle uroczysta Eucharystia była okazją do dziękczynienia Bogu za 150 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Liturgii sprawowanej 13 sierpnia w Szamotułach na terenie tamtejszego domu zakonnego przewodniczył bp Marek Jędraszewski, a przybyły na nią przedstawicielki zgromadzenia z prowincji poznańskiej, obejmującej obszar zachodniej i środkowej Polski, mieszkańcy...

Niezwykle uroczysta Eucharystia była okazją do dziękczynienia Bogu za 150 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Liturgii sprawowanej 13 sierpnia w Szamotułach na terenie tamtejszego domu zakonnego przewodniczył bp Marek Jędraszewski, a przybyły na nią przedstawicielki zgromadzenia z prowincji poznańskiej, obejmującej obszar zachodniej i środkowej Polski, mieszkańcy miasta oraz słuchacze i sympatycy Radia Maryja z archidiecezji.

80 lat w Szamotułach
Podczas Mszy św., w której udział wzięli również wychowankowie i podopieczni sióstr, modlono się też w intencji rychłej kanonizacji bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, założyciela zgromadzenia. Siostry prowadzą bowiem w Szamotułach dość szeroką działalność charytatywną: zespół domów dziecka, świetlicę terapeutyczną, warsztaty terapii zajęciowej, dom seniora dziennego pobytu oraz jadłodajnię. Zresztą przy okazji jubileuszu świętowano także 80 lat ich posługi w tym mieście.


Siostry nowicjuszki niosą w procesji dary eucharystyczne

Troska o tych najmniejszych
Do postaci błogosławionego ojca założyciela, kapłana i arcybiskupa warszawskiego, żyjącego w latach 1822-1895, nawiązał w homilii bp Marek Jędraszewski. Przypomniał on, iż Zygmunt Szczęsny Feliński, posługując jako kapłan m.in. w Petersburgu, wśród mieszkających tam Polaków, pochylał się zwłaszcza nad tamtejszymi sierotami. Dlatego też, „by im pomóc, by je ratować i pozwalać, by dojrzewało w nich człowieczeństwo, polskość, a przede wszystkim wiara w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, stał się założycielem Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi”. – Przepiękna to nazwa, oddająca klimat Nazaretu; oddająca zatroskanie o Syna Człowieczego, który ma wzrastać w ludzkich sercach, by one też mogły wydawać plon stokrotny, wierząc w Ewangelię i wyznając ją konsekwentnym i wiernym życiem – mówił hierarcha, wyjaśniając w krótkich słowach sens charyzmatu zgromadzenia, którym jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki